HRVATSKA JOŠ ŽALI ZA USTAŠKIM KOLJAČIMA: Zloglasna NDH, na inicijativu Nemaca, formirana pre 81 godinu

PROŠLA je tačno osamdeset i jedna godina kada je na današnji dan stari, rashodovani austrougarski oficir Slavko Kvaternik, na inicijativu Nemaca, proglasio zloglasnu Nezavisnu Državu Hrvatsku.

Poubijani Srbi iz Bjelovara, Foto Arhiv Vojvodine

Država koja je najmanje bila nezavisna, a nije bila ni država, osim što je praktično ozvaničena ustaška kama, pa je u naredne četiri godine pobijena masa nedužnog sveta, Srba, Jevreja i svih koji nisu bili po meri zloglasnog Ante Pavelića. Onog koji je kukavički čekao da vidi kako će to proglašenje NDH da prođe, da bi tek koji dan posle, pod okriljem noći, došao iz Italije.

Danas, toliko godina kasnije, uskoro u Hrvatskoj odlazi u trajni zaborav kuna, novac tako nazvan u NDH, jer će ga za nekoliko meseci da zameni evro. Ali, ostaje ustaški pozdrav "Za dom spremni", koji ostaje i za vreme vlasti levih, ili desnih... Tako će, čini se još ostati, uprkos što jevrejske, srpske i romske organizacije to uporno traže.

Gotovo istovremeno dok je Kvaternik u zgradi Radio Zagreba 10. aprila 1941. čitao "na krugovalu", kako su ustaše nazvale radio, proglas o "uspostavi NDH" krenuo je teror, a prvi na meti bili su baš zagrebački Srbi. Ustaše su u danima koji su dolazili upadali u njihove stanove, redom ih iseljavavši. Hapsili su viđenije Srbe u Zagrebu, a na red su odmah potom došli i Jevreji. Zabranjena je ćirilica, a Srbima ograničeno kretanje gradom od 21 čas do 6 ujutro. Ekspresno su posle uspostavljanja NDH zatvorene sve srpske organizacije, zabranjen je rad srpskim školama i vrtićima, a svi Srbi odmah su morali da predaju radio-aparate.

Telo Miloša Teslića industrijalca iz Siska, Foto Arhiv Vojvodine

Tekst potpisa

Imućni i ugledni Srbi odvedeni su u logor Kerestinec i u Jadovno gde su mnogi pogubljeni. Od tada teror nije stao, usledili su masakri Srba u Gudovcu kod Bjelovara, masovna prekrštavanja, ustaški pirovi po Baniji i Kordunu, Lici i Dalmaciji, pokolj u crkvi u Glini, Jasenovac. To što niko osim nacista i fašista nije priznao NDH Antu Pavelića nije mnogo brinulo. Bio je i ostao kukavica okrvavljenih ruku, pa kako je sramno čekao trenutak da sa ustaškom klikom uđe u Zagreb, tako je 1945. godine bio među prvima koji je i pobegao iz tog Zagreba. Ugledni hrvatski umetnik, koreograf svetskog glasa Milko Šparenblek, koga zovu i "hodajućom enciklopedijom" nedavno je ispričao "kako je odmah po uspostavi NDH gledao po Zagrebu obešene ljude":

- Ustaše su bile gore od Nemaca - podvukao je Šparenblek.

Žal za NDH kod nekih živi i danas. U upravo objavljenom godišnjem Biltenu Srpskog narodnog veća pobrojani su mnogobrojni slučajevi izliva mržnje prema Srbima. Ne tako davno u Zagrebu je osvanuo grafit "Noću sanjam mrtve Srbe", a u Velikoj Gorici je iscrtan mural sa zastavom NDH, u Šibeniku je na velikoj kamenoj steni napisano "sve Srbe poklati"....

Mnogo godina posle uspostavljanja NDH bivši hrvatski predsednik Franjo Tuđman izjavio je da "NDH nije bila samo kvislinška tvorevina i fašistički zločin nego je predstavljala i izraz težnji hrvatskog naroda za samostalnošću". Osokolilo je to NDH nostalgičare da obeležavaju 10. april, pa se na stadionima i danas čuje "živela NDH, ubij Srbina".

I dok hrvatske vlasti na sve ovo ostaju neme, Austrijanci su to rešili preko noći.

Najvećeg okupljanja nacista u Blajburgu, kako su to ocenile sve austrijske stranke, od levice do desnice, više neće biti.

SVESNO BIRAJU

- HRVATSKA je svesno izabrala svoj put. Hrvatska želi živeti svoju prošlost i želi živeti svoje podele. Taj put je put koji nema hepiend, ali još uvek, u ovo vreme, taj automobil vozi relativno brzo - smatra istoričar Tvrtko Jakovina.

Pogledajte više