HRVATI PRED NOVOM BRUKOM: I drugoplasirano rešenje za kovanicu evra – plagijat?
POSLEDNjIH dana jedna od glavnih tema u Hrvatskoj je skandal s ukradenom slikom kune na hrvatskoj kovanici evra. Autor tog rada koji je pobedio na konkursu HNB Stjepan Pranjković nakon bure u javnosti izvinio se, povukao se iz konkursa i odrekao nagrade.
Šta će se tačno dalje događati s kovanicom evra s motivom kune zvaničnog naziva „Životinja kuna sa šahovnicom u pozadini“ nije potpuno jasno, ali u prvi plan je sada izbio drugonagrađeni rad za tu kovanicu. Međutim, ni drugoplasirano rešenje ne deluje originalno.
I kuna sa drugoplasirane kovanice jako podseća na sliku s interneta
Autor te drugoplasirane evrokovanice od jednog evra s motivom kune je 22-godišnji Petar Perčić, student smera Multimedija, oblikovanje i primena na Univerzitetu „Sjever“ u Varaždinu. Njegova kuna jako podseća na ilustraciju kune koja se takođe jednostavno može pronaći na internetu pretraživanjem putem Gugla.
Radi se o jednoj od ilustracija kune na slici unutar članka „Kuna zlatica ili bjelica – kako ih razlikovati“ objavljenoj na portalu Ribo-lov. Navodi se da je tekst prenesen iz Časopisa Hrvatske šume, tačnije izdanja 198 iz 2013. godine, te da je autor teksta Zoran Timarac. Nije jasno jesu li i slike prenesene iz tog časopisa.
Minorne razlike
Ilustracija s kovanice jako liči jednoj ilustraciji kune zlatice na slici objavljenoj na ribolovačkom portalu.
Za razliku od Pranjkovićevog rada, ovde su ipak primetne male razlike – kuna s interneta je neznatno duža i njen je rep nešto tanji te se nalazi niže. Kuna s kovanice je generalno malo deblja, ali radi se zaista o sitnim razlikama. Poza u kojoj se kuna nalazi je gotovo identična na kovanici i na slici objavljenoj na ribolovačkom portalu. Komisija se branila da su proveravali samo slike za hrvatsku reč „kuna“, a ova slika se nalazi pri vrhu tog pretraživanja.
Inače, članak u kom se nalazi i fotografija na kojoj je ilustracija s kune koja podseća na onu kakva se nalazi na drugoplasiranom predlogu kovanice na internetu je dostupan od 12. marta prošle godine i nalazi se pri vrhu rezultata koje Gugl izbacuje kada se upiše kuna, čak i sada kada Gugl, nakon izbijanja skandala s prvoplasiranom kovanicom, na vrhu izbacuje slike medijskih objava o krađi dizajna.
Komisija za novac se, kako je Indeks danas nezvanično saznao, za aferu opravdavala time da su proveravali da li je neka od slika u radovima preuzeta s interneta tako što su pretraživali hrvatsku reč za kunu, a ne i englesku.
BONUS VIDEO - Umesto srpske vijori se hrvatska zastava
(Sputnjik)