PRODOR U SVETU NAUKE KOJI JE POKRENUO MNOGA ETIČKA PITANJA: Naučnici su prvi put uzgojili embrione majmuna koji sadrže ljudske ćelije
NAUČNICI su prvi put uspešno uzgajali embrione majmuna koji sadrže ljudske ćelije,a ova prekretnica u svetu nauke postavila je mnoga etička pitanja.
U istraživanju, čiji su rezultati objavljeni 15. aprila u Cell1, tim je ubrizgao embrione majmuna ljudskim matičnim ćelijama i posmatrao njihov razvoj.
Primetili su da se ćelije čoveka i majmuna delile i rasle zajedno u posudi, sa najmanje 3 embriona koja su preživela 19 dana nakon oplodnje, prenosi Nature.
- Ukupna poruka je da je svaki embrion sadržao ljudske ćelije koje se različito razmnožavaju i razlikuju - kazao je Huan Karlos Izpisua Belmonte, razvojni biolog sa Instituta za biološke studije Salk iz La Jola u Kaliforniji, i jedan od istraživača na ovom projektu.
Dalje u tesktu piše da se istraživači nadaju da bi neki hibridi čovek-životinja - poznati kao himere - mogli da pruže bolje modele za testiranje lekova i da se koriste za uzgoj ljudskih organa za transplantaciju. Članovi ovog istraživačkog tima prvi su pokazali 2019. godine da mogu da uzgajaju embrione majmuna u posudi do 20 dana nakon oplodnje. 2017. godine prijavili su niz drugih hibrida: svinjski embrioni koji su uzgajani sa ljudskim ćelijama, kravlji embrioni uzgajani sa ljudskim ćelijama i embrioni pacova uzgajani sa ćelijama miša.
Ali najnoviji rad podelio je razvojne biologe. Neki dovode u pitanje potrebu za takvim eksperimentima na blisko srodnim primatima - ove životinje verovatno neće biti korišćene kao životinje uzorci na način na koji to čine miševi i glodari. Nehumani primati zaštićeni su strožim istraživačkim etičkim pravilima od glodara i brinu se da će takav rad verovatno podstaći protivljenje javnosti.
- Postoje mnogo razumniji eksperimenti u ovom području himera kao izvora organa i tkiva - kaže Alfonso Martinez Arias, razvojni biolog na Univerzitetu Pompeu Fabra u Barseloni, Španija. Eksperimenti sa krupnom stokom, poput svinja i krava, „više obećavaju i ne rizikuju da ospore etičke granice“, kazao je on.
- Postoji čitavo polje organoida, koje se nadamo da mogu ukinuti istraživanja na životinjama.
Izpisua Belmonte kaže da tim ne namerava da ugrađuje bilo koji hibridni embrion u majmune. Umesto toga, cilj je bolje razumeti kako ćelije različitih vrsta međusobno komuniciraju u embrionu tokom njegove rane faze rasta.
Martinez Arias nije tako uveren u rezultate ovog istraživanja.
- Očekujem bolje dokaze - posebno o kasnijim fazama razvoja, kazao on. Da se broj embrija brzo srušio kako su se približavali 15. danu razvoja, sugeriše mu „da su stvari veoma bolesne“.
Kombinovanje ljudskih ćelija sa blisko povezanim embrionima primata nameće pitanja o statusu i identitetu nastalih hibrida.
- Neki ljudi mogu videti da tamo stvarate moralno dvosmislene entitete - kaže Insoo Hiun, bioetičar sa Univerziteta u Klivlendu. On kaže da je ovaj tim temeljito sledio postojeće smernice.
- Mislim da su vodili računa o propisima i etičkim pitanjima.
Ograničenja istraživanja
U međuvremenu, međunarodne smernice sustižu napredak na terenu - očekuje se da će sledećeg meseca Međunarodno društvo za istraživanje matičnih ćelija (ISSCR) objaviti revidirane smernice za istraživanje matičnih ćelija. Oni će se obratiti nehumanim primatima i ljudskim himerama, kaže Hiun, koji predvodi ISSCR komitet koji raspravlja o himerama. Smernice te grupe trenutno zabranjuju istraživačima da dozvole da se himere između čoveka i životinje pare.