NOVA GODINA, NOVE ODLUKE: Kako da upravljate finansijama nakon praznika
POČETAK godine je odlično vreme da razmislite o svojim finansijama - koliko ste trošili u prethodnoj, štedeli, da li ste zadovoljni odlukama koje ste doneli...
Ali mnogima je teško da odluče odakle da počnu i da se suoče sa svojim navikama trošenja. Srećom, prema stručnjacima, upravljanje finansijama ne mora biti komplikovano kao što možda izgleda.
Praznici donose brojne troškove, tako da mnogi osećaju dodatni stres zbog finansija. Ako želite da preispitate svoj odnos prema novcu i promenite navike štednje i trošenja, početak nove godine je pravo vreme za to. Iako ovo mnogima deluje zastrašujuće, finansijski stručnjaci savetuju da ne treba da budemo isuviše strogi prema sebi. Umesto preispitivanja svakog malog troška, potrebno je da:
IMAMO RAZUMEVANjE PREMA SEBI
Uobičajeno je da se u decembru stidimo kada pomislimo na to kako smo do sada upravljali novcem. Kraj godine je posebno izazovan, jer tada dolaze praznične kupovine, a letovanja i slični troškovi tokom godine su se nakupili i sada izgledaju kao jedna velika cifra koja nas navodi da pomislimo: "Trebalo je da budem odgovorniji/a."
Međutim, stručnjaci tvrde da je ovo pogrešno. Dok je važno imati ograničenja i pažljivo raspoređivati novac, upravljanje finansijama nije urođena veština i često se ne može naučiti u školi, pa čak ni od roditelja.
Zato su greške neizbežne. Ali sve što možemo da uradimo je, umesto da dozvolimo da krivica preovlada, to iskoristimo i sebi postavimo važna pitanja: Šta želim da uradim drugačije sledeće godine što se tiče mojih finansija? Šta je ove godine bio prioritet koji je morao da bude plaćen, a šta je bilo manje važno? Kako mogu da sprečim troškove koji nisu bili neophodni?
ODREĐIVANjE PRIORITETA
Potrebno je jasno utvrditi da li imamo dovoljno ušteđevine za osnovne potrebe za narednih tri do šest meseci, kao i za hitne, nepredvidive slučajeve. Kada shvatimo da je najvažnije imati novca za ove stvari, sve druge vrste troškova iz zadovoljstva možemo bolje rasporediti i jasno odlučiti da li su neophodni ili ne.
NE KOMPLIKUJTE ŠTEDNjU
Stručnjaci za Si-En-Bi-Si tvrde da novogodišnje odluke vezane za novac ne uspevaju jer su uglavnom previše komplikovane. Na primer, možda zvuči dobro da svaki mogući trošak zabeležimo u tabelu i držimo se ove navike svakoga dana u godini - ali za većinu ljudi ovo nije praktično, pa ubrzo odustaju od bilo kojeg pokušaja štednje.
Preporučljivo je da koristimo prave alate, kao što su bankarske aplikacije ili finansijske aplikacije koje će nam pomoći da rasporedimo novac, osmislimo plan štednje i beležimo troškove. Ovo će nam pomoći da steknemo sliku o svojim navikama, a takođe ćemo razviti samopouzdanje kada vidimo napredak u upravljanju novcem.
MALA, ALI TRAJNA POBOLjŠANjA
Drugi razlog zašto mnoge odluke o novcu ne uspevaju je zato što su previše ambiciozne. Dobro je da ciljeve postavimo na dnevnom, nedeljnom ili mesečnom nivou, umesto da odmah odredimo koju sumu novca želimo da uštedimo do kraja godine. Ovako postepeno poboljšavamo samodisciplinu i razvijamo odgovoran odnos prema sopstvenom novcu.
UZMITE U OBZIR SVOJE REAKCIJE KADA TROŠITE
U redu je ako želimo da se povremeno počastimo, ali ima i onih koji su zavisni od kupovine - toliko da im trošenje novca izaziva anksioznost, ali uprkos tome, ne mogu da se zaustave. Tada je dobro sebi postaviti ograničenja i razmatrati kako se osećamo kada bez razmišljanja trošimo.
Koliko smo novca izgubili na stvari koje nam zapravo nisu potrebne? Kako smo se osećali kada smo potrošili taj novac? Da li smo se zbog toga uznemirili ili bili pod stresom? Da li smo se zbog toga osećali dobro? Kada sebi iskreno odgovorimo na ova pitanja, onda možemo da odlučimo da li imamo ozbiljan problem sa trošenjem ili je u redu da sebi dozvolimo da nastavimo da imamo male luksuze.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica