JOŠ JEDNA NEOBIČNA POJAVA U SVEMIRU: Astronomi posmatraju stvaranje planete oko mlade zvezde (FOTO/VIDEO)

Jovana Švedić

15. 12. 2024. u 12:51

U PUSTINjI Atakama u Čileu nalazi je jedan od najmoćnijih teleskopa ALMA, a naučnici su prilikom istraživanja otkrili zaista retku pojavu u svemiru.

Foto: Shutterstock

Ono što ih je iznenadilo jeste da su oko mlade zvezde PDS 70 primetili neobično veliku koncentraciju prašine, što se smatra osnovnim materijalom za stvaranje planeta.

Razlog zašto je ovo veoma neobičan događaj jeste upravo što PDC70 već ima dve potrvđene planete u svom okruženju, a naučnici istražuju mogućnost formiranja novih planeta, prenosi curiosmos.

Međunarodni tim naučnika koji predvodi Kioaki Doi sa Instituta za astronomiju "Maks Plank", sproveli su istraživanje pomoću teleskopa ALMA koji radi na talasnoj dužini od 3 milimetra.

Tehnologija ALMA teleskopa omogućava precizno otkrivanje prašine u takozvanom protoplanetarnom disku, što ranije nije bilo moguće zbog kraćih talasnih dužina te je posmatranje bilo otežano usled gustine diska. 

Studija je pokazala da se planete najverovatnije stvaraju jedna za drugom, i to bliže zvezdi i postepeno u sve daljim orbitama, a kako one nastaju, njihova gravitacija povlači prašinu ka spoljnoj strani orbite i tako stvara uslove za rađanje još novih planeta.

Na taj način nastaju složeniji sistemi, baš kao što je stvoren i naš Sunčev sistem.

Foto: Printscreen

Posmatranje zvezda i planeta na različitim talasnim dužinama je, prema rečima Kioakija Doija, ključno za razumevanje svih komponenti. 
Na primer kod PDS 70, planete su vidljive i u infracrvenom i u vidljivom spektru, dok se disk najbolje primećuje u milimetarskom spektru.

Ovo otkriće dodaje još veći značaj kombinovanju podataka sa različitih teleskopa širom sveta kako bi smo mogli da stvorimo potpunu sliku kako zapravo nastaju planetarni sistemi i daje novi uvid kako nastaju planete.

Time smo i korak bliže razumevanju porekla našeg Sunčevog sistema i komšijskih planeta. 

Pogledajte više