KORAK KA EMANCIPACIJI ŽENA: Pre devedeset godina Turkinje dobile pravo glasa i učešća u izborima
Na današnji dan 1934. godine, Turska je napravila veliki korak ka emancipaciji žena, postajući jedna od prvih muslimanskih zemalja u svetu koja je ženama omogućila pravo glasa i učešća u izborima.
Ovaj istorijski događaj dogodio se u okviru reformi koje je sprovodio Mustafa Kemal Ataturk, osnivač moderne turske države.
Pravo glasa bilo je deo šireg paketa socijalnih i političkih promena koje su imale za cilj modernizaciju Turske i uspostavljanje ravnopravnosti među polovima. Žene su dobile pravo ne samo da glasaju već i da budu birane, tako da je 1935. godine 18 žena "ušlo" u turski parlament.
Inače, Novi Zeland je prva država koja je svojim građankama odobrila biračko pravo daleke 1893, dok ženama u nekim muslimanskim zemljama i Vatikanu i dalje nije dozvoljeno da glasaju. Pre nego što su zakonom propisale da je pravo glasa pravo oba pola neke države omogućile su delimično pravo glasa ženama, te je tako Švedska u periodu između 1718. i 1771. godine dozvolila pravo glasa članicama esnafa i onima koje plaćaju porez, dok je prva legalna biračica ali na gradskim sastancima u Americi bila Lidija Taft iz države Masačusets. I Nju Džerzi je 1756. omogućio glasanje bogatim udovicama, a Poljska je 1795. bavljenje politikom dozvolila i ženama koje su plaćale porez.