MARS SLIČNIJI ZEMLJI NEGO ŠTO SMO MISLILI: Meteorit otkrio nove tajne crvene planete
SVE više dokaza prikazuje da je Mars nekada bio bogat jezerima i okeanima koji su zapljuskivali obale i slagali sedimente na kojima roveri sada istražuju, a ponekad pronalaze se i dokazi na samoj Zemlji.
Opšte je poznato da se voda nekad nalazila na Marsu, međutim kada kako i gde je nestala, teže utvrditi.
Srećom, kako prenosi RTS, naučnici su otkrili meteorit koji je zapravo stena sa Marsa stara 11 miliona godina, kao i dokaz da je na Marsu bilo tečne vode pre manje od milijardu godina.
Prema novim analizama "lafajet" meteorita, pre 742 milijardi godina formirali su se minerali usled prisustva vode.
- Datiranje ovih minerala može da nam kaže kada je bilo tečne vode na ili blizu površine Marsa u geološkoj prošlosti planete- rekla je geohemičarka Univerziteta Perdu, Marsa Tremblej.
Dodala je da iako su se minerali formirali pre 742 miliona godina, ne misle da je na površini Marsa bilo obilje tečne vode u tom periodu.
- Umesto toga smatramo da je voda došla od topljenja obližnjeg permafrosta, izazvanog magmatskom aktivnošću koja se periodično dešava i danas- objasnila je Tremblej.
Jedan od materijala koji čine meteorit jeste idingzit koji se formira od vulkanse bazaltne stene koja dolazi u kontakt sa tečnom vodom, a navodi se da sadrži i argon.
Datiranje minerala može da bude problematično, ali se dosta napredovalo na tom polju, te tehnika radiometrijskog datiranja može da se koristi na izotope argona kako bi se precizno utvrdilo kada je element formiran.
Istraživači su korisitli ovu tehniku na uzorku metoerita kako bi utvrdili koliko je zapravo prošlo od trenutka kada se idingzit formirao.
- Na procenu starosti može da utiče i udar koji je lansirao meteorit sa Marsa, kao i njegovo zagrevanje dok je padao na Zemlju. Ali smo uspeli da demonstriramo da ništa od toga nije uticalo na procenu perioda kada je došao u dodir sa vodom - ističe geohemičarka.