NAUČNICI IZNENAĐENI: Orke imaju novi plen
NAUČNICI su kod obala Čilea prvi put zabeležili kako orke, koje se hrane morskim sisarima, love tamne delfine.
Taj slučaj, zabeležen u Humboltovoj struji koja se kreće uz obale Čilea, predstavljao je iznenađenje za Ana Mariju Garsija Segara, koja je predvodila studiju o tom fenomenu.
Još više iznenađuje način na koji su orke podelile ulov, nalik ljudskoj porodici: majka drži ulov u ustima da bi dete uzimalo zalogaje.
-U članku iz 2020. opisano je kako orke love južnoameričke morske lavove, ali nismo znali da love i druge morske sisare, kao što su delfini i čak kitovi, izjavila je Ana Marija Garsija Segara sa čileanskog Univerziteta u Antofagasti.
Prema njenim rečima, najfascinantnije je kako grupa deli ulov.
-Prvo jedu majka i dete, a zatim odrasli mužjak. To je kao ritual tokom nedeljnog ručka. Sećam se kada sam bila dete, baka je prvo meni davala da jedem, a potom odraslima, navela je ona za „Sajens alert“
Portal napominje da je i dalje mnogo toga nepoznatog u vezi sa orkama. One se nalaze širom sveta i iako su sve podvedene pod istu vrstu, nisu iste, a postoje i neznatne fizičke razlike. Različite populacije imaju drugačije obrasce migracija i hrane se različitim tipovima plena. Neke više vole ribu, neke kitove, a neke foke.
Grupa u Humboltovoj struji, poznata kao Menačo grupa, naročito je slabo proučena. Nije jasno da li predstavlja ekotip po sebi ili pripada nekoj većoj grupi.
Garsija Segara i njene kolege su dokumentovali 28 opservacija orki u Humboltovoj struji, a u dva slučaja su orke viđene i snimljene kako jedu tamne delfine.
Već su viđene kako jedu kitove i dele ulov. To ponašanje je zabeleženo kod obala Novog Zelanda i Argentine, ali ne i u Menačo grupi i južnom Pacifiku.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja