PREPORUKA DIZAJNERA ENTERIJERA Bele kuhinje za nežne kulinare
Koliko god na prvi pogled delovale nepraktično, jer se lakše prljaju, kuhinje u beloj boji preporuka su velikog broja dizajnera enterijera. Mogu biti potpuno bele, odnosno takve da su im bukvalno svi elementi te boje, a mogu da imaju i radnu ploču u crnoj ili boji drveta.
Ako se odlučite za kombinaciju sa crnom, bilo da je reč o mermeru, drvetu ili nekom veštačkom materijalu, vaša kuhinja će delovati elegantnije, a donekle i strožije, pogotovo ako površine u kontrastnoj boji imaju visoki sjaj. S druge strane, svetla boja drveta učiniće kuhinju nežnijom i više poput onih uređenih u skandinavskom stilu.
Viseći elementi mogu biti dvodelni, sa donjom policom u peskiranom staklu a gornjom zatvorenom, belom. U tom slučaju neka donji delovi kuhinje, ispod radne ploče, budu potpuno beli, kao i rasveta i barske stolice. Popularne su i kuhinje nalik starinskim, sa kredencima i staklenim površinama uokvirenim drvenim ramovima, kroz koje se vidi sadržaj visećeg elementa, ali i potpuno "zatvorene" i ravne površine, bez ručkica za otvaranje (pomeraju se samo pritiskom na magnet), iza kojih se uopšte ne nazire šta se nalazi. U njima ćete, baš kao nekada u detinjstvu kada ste se igrali memorije, sa karticama sa slikama okrenutim naopačke, na jednobojnu stranu, samo vizuelno pamtiti šta se iza kog dela nalazi i time se rukovoditi.
Za koju god od kombinacija da se odlučite, odlično će se uklopiti mali kućni aparati u beloj boji, sa tek ponekim detaljem u pastelnoj nijansi. Ugradne indukcione ploče kao stvorene su za kuhinjsko "ostrvo" koje će, sa ovakvim šporetom, izgledati potpuno minimalistički. Isti efekat postići ćete ugradnim rernama, u visini očiju, na zatvorenim visećim delovima. Na patos možete staviti svetle pločice, većih dimenzija, ali i brodski pod, pa i manji ćilim, a ukoliko imate prirodno osvetljenje, stavite na prozor tanke, gotovo neprimetne zavese bele boje, ili se odlučite samo za roletne.