ČUVAR BAŠTINE NIKOLE TESLE: Pre 71 godinu osnovan muzej posvećen slavnom pronalazaču srpskog porekla
POSLE smrti Nikole Tesle, briga o njegovoj imovini pripala je Savi Kosanoviću, sinu njegove najmlađe sestre Milice. Te 1943. Kosanović je bio član Vlade Kraljevine Jugoslavije u izbeglištvu i boravio je u Njujorku.
Celokupna imovina je zapakovana, zapečaćena i predata Službi za čuvanje imovine stranaca. Iz hotela Njujorker, gde je slavni pronalazač živeo, preneta je u "Magacine i skladišta Menhetn" u kome su se od ranije već nalazile smeštene neke Tesline stvari. A, Kosanovićevim zalaganjem 1951. svi lični predmeti i spisi Tesle preneti su u Beograd.On ih je potom poklonio državi. Zaostavština je brodom "Srbija" uplovila u luku Rijeka septembra 1951. godine. Potom je vozom preneta u Beograd gde je smeštena na Elektrotehnički fakultet. Juna 1952. godine, ona je preneta u "Genčićevu vilu" u tadašnjoj ulici Proleterskih brigada 51, u kojoj se i danas nalazi muzej.
Na predlog Saveta za nauku i kulturu Vlade, a na osnovu člana 80. stava 2. Ustava FNRJ, vlada FNRJ donela je na današnji dan, 5. decembra 1952. godine, Rešenje o osnivanju Muzeja Nikole Tesle. Ovo rešenje potpisao je Josip Broz Tito.
Muzej Nikole Tesle u Beogradu je otvoren za javnost 20. oktobra 1955. godine i bio je prvi tehnički muzej u Jugoslaviji.