NEVEROVATNA MOĆ VEBOVOG TELOSKOPA: Otkriće kompaktne galaksije to dokazuje tvrde u naučnoj studiji

Tanjug

14. 04. 2023. u 20:03

DETEKCIJA veoma kompaktne galaksije koja se formirala relativno brzo nakon Velikog praska i pokazala impresivnu stopu formiranja zvezda je najnoviji primer kako svemirski teleskop Džejms Veb preoblikuje naše razumevanje ranog univerzuma.

Foto: EPA

Galaksija koja je stara 13,3 milijarde godina, ima prečnik od približno 100 svetlosnih godina.

Oko hiljadu puta je manja od Mlečnog puta, ali formira nove zvezde brzinom koja je veoma slična onoj u našoj mnogo većoj galaksiji, piše Rojters.

Ovo otkriće je još jedan primer zapažanja putem teleskopa Džejms Veb, koja su pokrenuta 2021. godine, u potpunosti menja dosadašnje znanje o prirodi ranog univerzuma.

-Naše trenutno razumevanje formiranja galaksija u ranom univerzumu ne predviđa da ćemo videti ovoliko galaksija u tako ranim vremenima u životu univerzuma, tako da je ovo zaista uzbudljivo, rekla je Hejli Vilijams, studentkinja doktorskih studija astrofizike Univerziteta u Minesoti i glavna autorka studije objavljene u časopisu Science.

Ona je dodala da će se posmatranjem udaljenih galaksija sastaviti potpunija slika o tome kako su nastale prve galaksije u našem univerzumu.

Foto: Printskrin

-Vidimo da se galaksije koje su postojale u ranom univerzumu veoma razlikuju od galaksija koje postoje danas i da se naše pretpostavke o svojstvima galaksija možda neće primeniti u ranom univerzumu, rekla je Vilijams.

Koautor studije Patrik Keli rekao je da je otkriveno da se svake godine formiraju oko dve zvezde, što je slično brzini kojojm zvezde formira Mlečni put.

Pogledajte više