SJAJNO OTKRIĆE U DUBINAMA SVEMIRA: Kineski teleskop snimio najveći atomski oblak (FOTO)

Новости онлине 21. 10. 2022. u 00:17

MEĐUNARODNI tim, predvođen kineskim naučnicima, otkrio je najveći atomski oblak u univerzumu. Oblak sastavljen od atoma vodonika ima oko dva miliona svetlosnih godina u prečniku i 20 puta je veći od Mlečnog puta.

Foto: EPA

Stručnjaci veruju da je oblak, otkriven pre 145 godina, nastao pre milijardu godina.

Ovo otkriće bi moglo pomoći naučnicima da shvate poreklo galaksija i otkriju slične gasovite strukture koje vrebaju negde drugde u univerzumu.

Otkriće je bilo moguće samo uz pomoć ultramoćnog teleskopa u jugozapadnoj kineskoj provinciji Gvidžou. Astronomi iz Kine, Evrope i Sjedinjenih Država pronašli su oblak nakon što su usmerili Sferični radio-teleskop sa otvorom od pet stotina metara (FAST) – najveći svetski radio-teleskop sa jednom antenom – u pravcu grupe galaksija poznatih kao Stefanov kvintet, piše „Saut čajna morning post“.

- Od svog otkrića pre 145 godina, Stefanov kvintet je opsežno proučavan raznim zemaljskim i svemirskim teleskopima - rekao je glavni autor Su Cong iz Nacionalne astronomske opservatorije pri Kineskoj akademiji nauka u Pekingu. Teleskopi velike snage snimili su zadivljujući pogled na Stefanov kvintet.

Suov tim je želeo da iskoristi neuporedivu osetljivost FAST-a da bolje razume kako su galaksije međusobno delovale kada su se prvi put okupile kao grupa. Da bi to uradili, tražili su atome vodonika u oblasti oko Stefanovog kvinteta.

Atomi emituju jedinstvenu emisiju „potpisa“ koja može otkriti informacije o događajima koji su se desili davno. Bio je to izazovan zadatak zbog slabih signala atoma i velike uočene površine, ali FAST-ov dobro podešen prijemnik i džinovska antena, koja je veličine 30 fudbalskih terena, omogućili su to, rekao je Su u intervjuu.

Istraživači su bili iznenađeni kada su videli ogromnu gasovitu strukturu koja se pojavljuje iz podataka. Bila je najmanje dvostruko veća i za red veličine manje gusta od bilo kog atomskog oblaka koji je ranije otkriven.

U stvari, kolosalni oblak verovatno postoji milijardu godina, rekao je Su.

- Pitamo se zašto uopšte postoji, pošto je atomski gas male gustine trebalo da bude uništen ultraljubičastim zračenjem u kosmičkoj pozadini, prema trenutnim teorijama. Ovo otkriće može značiti da druge masivne gasovite strukture vrebaju negde drugde u univerzumu i da se mogu posmatrati samo pomoću moćnih radio-teleskopa kao što je FAST - navodi se u radu.

Njihovo neočekivano otkriće će podržati numeričke simulacije kako bi se objasnilo kako se formirao Stefanov kvintet i inspirisaće buduća posmatranja da bolje razumeju poreklo galaksija i drugih nebeskih tela, rekao je Su.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO: PRE 65 GODINA POČELA JE SVEMIRSKA TRKA - Misija „Sputnjika 1“

Pogledajte više