STARA JE 1,3 MILIONA GODINA: U Maroku otkrivena sekira iz kamenog doba
ARHEOLOZI u Maroku pronašli su najstariju manufakturu sekira iz kamenog doba staru oko 1,3 miliona godina, saopštio je danas međunarodni tim.
Ovo otkriće pomera za stotine hiljada godina unazad datum početka proizvodnje predmeta od kamena u severnoj Africi koje se vezuje za ključnog pretka čoveka homo erektusa, rekli su istraživači.
Ovo je pronađeno tokom iskopavanja u kamenolomu u predgrađu Kazablanke.
- Ovo veliko otkriće doprinosi našem znanju u vezi sa pojavom takozvanog aheulejskog alata u Africi - rekao je Abderahim Mohib, kodirektor francusko-marokanskog programa "Praistorija Kazablanke".
Takozvani aheulejski alati odnose se većinom na kamene sekire u istočnoj Africi koje su se pojavile tokom donjeg paleolita prije oko 1,76 miliona godina. Aheulejskom su prethodili Oldovan u Africi i delovima Evroazije, a pratili su ga musterijski srednji paleolit u zapadnoj Evroaziji i srednje kameno doba u Africi.
Marokanski arheolog Abdelhed Ben Ncer rekao je da ovo otkriće predstavlja "hronološki preokret". On je rekao da se sada veruje da su se aheulejski alati u Maroku počeli da prave pre oko 1,6 miliona godina, a u južnoj i istočnoj Africi pre oko 1,8 miliona godina.
Ljudi pre ovog perioda pravili su primitivnije kamene alatke poznate kao Oldovan.
Mohib je rekao da je ovo nalazište u Kazablanci jedno od najbogatijih nalazišta aheulejskog alata, prenosi AFP.
Mohib je dodao da je sada moguće govoriti o "najstarijem prisustvu čoveka u Maroku koji je verovatno bio jedna varijanta homo erektusa".