ENERGETSKA EFIKASNOST: Naša zajednička odgovornost i korist

Kristina Špirković 06. 03. 2024. u 12:37

SVETSKI dan energetske efikasnosti se obeležava svake godine 5. marta u čast prvog sastanka svetskih eksperata održanog na ovaj dan 1998. godini u Austriji, na kojem su razgovarali o energetskoj krizi i njenim mogućim rešenjima.

Foto: Shutterstock

Cilj ovog dana je da se podigne svest o važnosti racionalnog korišćenja energije i njenom uticaju na životnu sredinu i klimatske promene.

Energetska efikasnost podrazumeva korišćenje manje količine energije za obavljanje istog posla ili zadovoljavanje istih potreba. Ona doprinosi smanjenju zavisnosti od uvoza energije, povećanju energetske sigurnosti i konkurentnosti, stvaranju novih radnih mesta i poboljšanju kvaliteta života.

Energetska efikasnost se može postići na različitim nivoima i u različitim sektorima, kao što su industrija, saobraćaj, građevinarstvo, poljoprivreda i domaćinstva.

Postoje razne mere i tehnologije koje mogu da unaprede energetsku efikasnost

- Zamena zastarelih i neefikasnih uređaja i opreme novim i efikasnijim

- Korišćenje obnovljivih izvora energije, kao što su sunce, vetar, voda i biomasa

- Poboljšanje izolacije zgrada i prozora, kako bi se smanjio gubitak toplote

- Korišćenje LED sijalica i senzora za osvetljenje, kako bi se smanjila potrošnja električne energije

- Korišćenje termostata i tajmera za grejanje i hlađenje, kako bi se optimizovala temperatura u prostorijama

- Korišćenje eko-oznaka i energetskih pasoša, kako bi se informisali o energetskoj efikasnosti proizvoda i usluga

- Podizanje svesti i edukacija o značaju i prednostima energetske efikasnosti.

Suprotno onome što mnogi ljudi misle, poboljšanje energetske efikasnosti ne znači ugrožavanje udobnosti i kvaliteta života smanjenjem naše potrošnje energije na dnevnoj bazi. Ništa ne može biti dalje od istine. Unapređenje energetske efikasnosti zasniva se na optimizaciji proizvodnih procesa i potrošnje energije, korišćenju obnovljivih izvora energije i promovisanju odgovorne potrošnje i reciklaže, između ostalog.

Održivost u energetskom sektoru i saradnja sa zajednicom

Kompanija NIS veliku pažnju posvećuje jačanju energetske efikasnosti, projektima iz oblasti obnovljivih izvora energije (povećanje ude OIE u sopstvenoj proizvodnji, postavljanju solarnih panela na stanicama za snabdevanje gorivom), kao i projektima za utilizaciju CO2.

U periodu od 2012. do 2023. godine NIS je ostvario ukupno povećanje energetske efikasnosti za 33 odsto, što takođe doprinosi racionalnijoj upotrebi resursa i zaštiti životne sredine.

Značajne inicijative na polju ekologije i energetske efikasnosti NIS je sproveo u saradnji sa zajednicom. U okviru programa „Zajednici zajedno“ u 2021. godini sa 12 partnerskih gradova i opština u Srbiji NIS je realizovao 29 projekata vrednih 107,5 miliona dinara. Reč je o uvođenju sistema solarnog napajanja i osvetljenja, zameni kotlova, uređenju gradskih parkova, sadnji autohtonih vrsta biljaka, postavljanju inovativnih ekoloških elemenata, solarnom osvetljenju parkova, postavljanju reciklažnih kanti i kontejnera.

Pogledajte više