NA MESTU STARE DEPONIJE, TRSTENIČANI SADE ŠUMU: Izabrali sedam vrsta sadnica, a najviše će biti bele lipe i bora
TRSTENIK-SEDAM vrsta sadnica posadiće se na mestu stare deponije u Osaonici kod Trstenika, a najviše bele lipe i bora.
Ministarstvo zaštite životne sredine finansiraće se sa 1,7 miliona dinara pošumljavanje gradske deponije, što predstavlja jednu od poslednjih faza u reševanju ekološkog problema br. 1 pored Zapadne Morave. Tokom prve dve faze,urađen je novi plato za istresanje otpada, infrastruktura za degazaciju deponije i procedne vode, saniranje i zatvaranje 65 odsto deponijskog prostora, kao i sanitarna kaseta, koja će se puniti sve do otvaranja Regionalne deponije sa reciklažnim centrom, u Kraljevu.
Pošumljavanje je nov izazov. Ukupno 500 sadnica drveća će se saditi na tri parcele od 3.900, 2.600 i 2.500 kvadrata.
- Vraćanjem šumske vegetacije na trenutno obešumljene površine postiže se istovremeno i najvažniji cilj ovog projekta zaštita i očuvanjpredeonog diverziteta-naveli su predlagači u opisu projekta. - Prisustvo šumske vegetacije utiče na poboljšanje fizičko-hemijskih osobina zemljišta čime se poboljšava njegova plodnost i istovremeno štiti zemljište od erozije.
Među očekivanim benefitima od pošumljavanja deponije navodi se i bolji kvalitet vazduha, sprečavanje bujičnih tokova, prisustvo životinjskih vrsta i zaštita zemljišta od prekomernog ispravanja i zaštita kompletnog prostora od jakih udara vetra, koji raznošenjem otpada loše utiču na okruženje.
U sanaciju i rekultivaciju nesanitarne deponije „Osaonica“ uloženo je više od 65 miliona dinara. Oko 7,5 hektara pretvoreno je u moderno eko-odlagalište.
- Projekcija je da u narednih par godina potpuno zatvorimo našu i pređemo na regionalnu deponiju - istakla je Milena Turk, predsednica opštine tokom realizacije projekta.
Na deponiji „Osaonica“ se u toku godine skladištilo oko 10.000 tona komunalnog otpada.Sada će u većem delu nekadašnje deponije umesto otpada biti bela lipa, klen,brekinja,breza,gorski javor, crni i beli bor.