MEĐUNARODNI DAN VOLONTERA: Snaga solidarnosti i angažmana

Novosti online 05. 12. 2024. u 19:58

VOLONTERIZAM igra ključnu ulogu u izgradnji održivih zajednica širom sveta. Njegova snaga leži u solidarnosti, nesebičnosti i kolektivnom delovanju, čineći ga temeljem društvenog napretka.

Foto: Shutterstock

Međunarodni dan volontera, koji se svake godine obeležava 5. decembra, predstavlja priliku da se istakne značaj volonterskog rada i ukaže na pozitivne promene koje on donosi u društvu.

Ustanovljen od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 1985. godine, ovaj dan promoviše vrednosti volonterizma, kao što su solidarnost, empatija i zajedničko delovanje, ali i ohrabruje ljude širom sveta da svojim angažovanjem doprinesu rešavanju lokalnih i globalnih izazova.

Zašto je volonterizam važan?

Volontiranje je jedan od najmoćnijih načina da pojedinac doprinese dobrobiti zajednice. Kroz volonterski rad moguće je adresirati ključne društvene probleme, kao što su siromaštvo, obrazovanje, zdravstvo i zaštita životne sredine. Volonteri ne samo da svojim zalaganjem direktno unapređuju kvalitet života u zajednicama, već i stiču nove veštine, šire svoje vidike i uče kako da bolje razumeju različite ljude i kulture. Pored ličnog razvoja, volontiranje podstiče osećaj pripadnosti i gradi snažnije zajednice, pružajući mogućnost ljudima da rade zajedno, bez obzira na njihove razlike. 

Uticaj volonterizma je vidljiv ne samo na lokalnom, već i na globalnom nivou, jer je ova aktivnost ključni deo ostvarivanja Ciljeva održivog razvoja.

Dobri primeri volonterskih inicijativa 

Svest o tome da solidarnost i humanitarni rad predstavljaju ključne korake ka boljoj budućnosti podstakla je kompaniju NIS da već godinama organizuje volonterske aktivnosti koje podržavaju različite društvene inicijative i pružaju podršku osetljivim kategorijama. Vođena ovim principima, kompanija je 2018. godine osnovala Klub volontera NIS-a, koji danas okuplja blizu 2.000 članova. Zahvaljujući njihovoj posvećenosti, realizovano je preko 80 akcija, u koje je uloženo više od 7.700 volonterskih sati.

Od početka ove godine, volonteri su aktivno učestvovali u brojnim ekološkim projektima, uključujući uređenje i čišćenje Oficirske plaže u Novom Sadu i sadnju 100 sadnica ukrasnog drveća u Kikindi. U okviru tradicionalnog internog konkursa, koji je ove godine bio usmeren na zaštitu životne sredine pod sloganom „Promeni, pozeleni, budi (n)eko“, škole i vrtići su dobili solarne klupe, kompostere, prese za reciklažu i druga održiva rešenja, čineći ove ustanove zelenijim i ekološki odgovornijim mestima. Posebno topla atmosfera obeležila je i akciju Kluba volontera u dvorištu udruženja „Evo ruka“, gde su volonteri pripremali ajvar, a sredstva prikupljena njegovom prodajom iskorišćena su za podršku porodicama dece sa razvojnim smetnjama.

Foto: NIS

Svoju posvećenost solidarnosti, zaposleni u NIS-u pokazuju i redovnim učešćem u akcijama dobrovoljnog davanja krvi, u saradnji sa nadležnim transfuziološkim službama. Samo ove godine, prikupljeno je 500 jedinica krvi, što predstavlja značajan doprinos zdravstvenom sistemu.

U okviru svoje društvene odgovornosti, NIS posebnu pažnju posvećuje najmlađima. Tako je početkom godine Predškolskoj ustanovi u Zrenjaninu donirano novo kombi vozilo za distribuciju hrane, čime je obezbeđeno da sveže pripremljeni obroci na vreme stignu u 20 obdaništa. Pored toga, u saradnji sa KK Partizan, za 600 socijalno ugroženih iz cele Srbije obezbeđena je zimska oprema.

U 2024. godini, NIS je takođe učestvovao u humanitarnoj akciji Fondacije Porodica „Ovaj put za dečiju radost“, čiji je cilj nabavka opreme i uređenje Odeljenja pedijatrijske onkologije Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije. Uz to, donacija Fondaciji Jedro pružila je značajnu podršku lečenju dece obolele od Dišenove mišićne distrofije.

Pogledajte više