KOP BIZNIS FORUM: Srpski Davos na putu u zajedničku prosperitetniju budućnost
OVOGODIŠNjI 31. Kopaonik biznis forum okupio je više od 1600 učesnika koji su u ukupno 42 sesije razgovarali o različitim ekonomskim i društvenim pitanjima u doba kriza.
Da srpski Davos nije samo biznis forum, već mesto akademske rasprave, potvrđeno je i učešćem domaćih i stranih eminentnih predstavnika akademske zajednice. Uvedene su brojne teme od značaja za društveni razvoj, a nisu zanemarene ni tradicionalne makroekonomske teme, kao i one koje se odnose na pojedine industrije.
Prisutni su mogli da slušaju i panele koji su bili posvećeni obrazovanju, veštačkoj inteligenciji, kreativnoj industriji, klimatskim promenama, tržištu rada, rodnoj ravnopravnosti, ženama liderima u biznisu, ulozi sporta u biznisu i društvu, mladima – generaciji Z i Alfa, ESG-u i drugim temama…
Paneli koji su se odnosili na održivi razvoj:
1. PANEL 6: ESG STANDARDI - NOVO POGLAVLjE U RAZVOJU POSLOVANjA
2. PANEL 10: KLIMATSKE PROMENE - UTICAJ NA EKONOMIJU I DRUŠTVO
3. PANEL 17: PUT KA ENERGETSKOJ TRANZICIJI
4. PANEL 32: AKCIONI PLAN ZELENE TRANZICIJE ZA SRBIJU
5. PANEL 33: RODNA RAVNOPRAVNOST ZA DRUŠTVENI I EKONOMSKI RAZVOJ
Posebnu pažnju prisutnih privukao je panel „Put ka energetskoj tranziciji“ na kom je zajednički ocenjeno da je energetska tranzicija u Srbiji pokrenuta i da predstavlja nepovratan proces, ali da mora biti sprovedena postepeno, odgovorno i bez narušavanja energetske sigurnosti.
- Uspeli smo da preokrenemo priču i promenimo kontekst i regulatorni okvir, kao i da pokrenemo nepovratan proces zelene tranzicije u našoj zemlji. Ali, moramo odgovorno to da radimo i budemo svesni ograničenja i polazne pozicije, koja je ipak nezahvalna po pitanju našeg energetskog miksa, jer se više od 60 odsto oslanjamo na energiju iz uglja - navela je ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.
Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a, naveo je da kompanija pruža pun doprinos energetskoj tranziciji i da su ciljevi NIS-a usklađeni sa ciljevima EU i Srbije u toj oblasti.
Prema njegovim rečima, NIS je učinio značajne korake u svojoj energetskoj tranziciji i radi na projektima poput ugradnje solarnih panela na benzinskim stanicama, izgradnje vetroparka, izdvajanja i utiskivanja CO2, daljeg razvoja mreže punjača za električne automobile na stanicama za snabdevanje gorivom.