ČEKAJU I PAMETNI TRAKTOR: Učionice budućnosti otvorene u 25 škola u Srbiji, planirano otvaranje u još 44
Gotovo 100 srednjih škola iz više od 60 gradova u Srbiji prijavilo se na konkurs za otvaranje novih mejkers labova, odnosno učionica budućnosti koje su opremljene savremenom tehnologojom uz pomoć koje đaci stiču znanja i veštine neophodne za 21. vek.
Do sada je pametne učionice dobilo 25 obrazovnih ustanova, a plan Grupe za obrazovanje koja je konkurs raspisala je da u naredne tri godine još 44 srednje škole različitih profila dobiju pametne učionice.
Jedna od škola koja je već dobila pametnu učionicu je i Poljoprivredno-hemijska škola "Dr Đorđe Radić" iz Kraljeva koja je ujedno i prva poljoprivredna škola u Srbiji koja ima mejkers lab. Time je započet projekat pametne poljoprivrede, a direktorka ove obrazovne ustanove Svetlana Mladenović kaže nam da u pametnoj učionici imaju savremenu tehnološku opremu koja pomaže đacima u sticanju znanja iz poljoprivrede.
- Imamo na primer 3D štampač, ali i malu laboratoriju za pravljenje krema i labela što rade naši đaci koji pohađaju hemijski smer - kaže ova direktorka. - Imamo i pametnu baštu koja je opremljena najnovijom tehnologojom i senzorima koji registuju klimatske promene, a imamo i DžPS i dronove koji prate stanje poljoprivrednih kultura. Još čakamo pametni traktor.
Direktorka naglašava da je ova škola otkako je osnovana pre 150 godina do danas prošla tri industrijske revolucije, a evo sada je na pragu četvrte.
- Nadamo se da će nam sva ova oprema koju smo dobili pomoći u realizaciji našeg novog obrazovnog profila - poljoprivredni tehničar digitalnih tehnologija, ali i unaprediti rad naše male bašte - kaže direktorka. - Na ove načine, vezujemo proizvodnju poljoprivrednih kultura na otvorenom i obradu podataka u mejkers labu.
Učionicu budućnosti ima Elektrotehnička školi "Mija Stanimirović" u Nišu, a ovaj prostor biće korišćen u redovnoj nastavi stručnih predmeta i kroz časove laboratorijskih vežbi i prakse.
U tri faze do kraja 2027.
Zbog izuzetnog broja i kvaliteta prijava škola iz cele zemlje, Grupa za obrazovanje osmislila je ciklus za postepeno otvaranje mejkersa. Škole su podeljene u tri faze, pri čemu će svaka faza, počevši od naredne školske godine, obuhvatiti po jednu grupu škola i omogućiti im pristup svim resursima koje donosi mejkers mreža. Cilj je da se svi labovi otvore najkasnije do novembra 2027. godine.
Direktor škole Aleksandar Stevanović ističe da je ova ustanova od industrijske škole koja je obrazovala kadrove za potrebe Elektronske industrije Niš u prethodnih 75 godina, prerasla u modernu obrazovnu ustanovu koja danas nudi savremena zanimanja i svojim učenicima daje kvalitetna znanja koja su spremni odmah i da primene u praksi.
- Raduje me, što iz naših klupa, danas izlaze stručni kadrovi koji su traženi i imaju budućnost - kaže ovaj direktor. - Ono po čemu je škola postala prepoznatljiva u prethodnom periodu su uspesi naših učenika na državnim takmičenjima iz elektrotehnike, programiranja, multimedija, elektronike. Mejkers lab će nam u tome dodatano pomoći. Očekujemo da u mejkers labu zajedno pokrenemo mlade ljude i probudimo u njima želju za učenjem i stvaranjem. Takođe, uključivanjem u mrežu mejkers labova, učenici će dobiti i stručnu pomoć i podršku kao i priliku da uče jedni od drugih i sarađuju sa svojim vršnjacima.
Pametnu učionicu ima i Tehnička škola "Rade Metalac" u Leskovcu, a učenici na raspolaganju imaju 3D štampače i printere, kao i mnogobrojna digitalna pomagala koja će im pomoći da steknu i važna znanja i veštine za samostalni rad.
Prema rečima direktora Tehničke škole Danka Dankovića, učenici će, zajedno sa profesorima, upravo ovde moći da njihova teorijska znanja i ideje pretoče u praktične radove i u finalne proizvode.
Pametne učionce imaju još i tehničke škole u Pirotu, Šapcu i Kragujevcu, Gimnazije "Josif Pančić" u Bajinoj Bašti i Gimnazija "Takovski ustanak" u Gornjem Milanovcu, jedna medicinska škola - "7. april", Novi Sad...