UTICAJ KLIMATSKIH PROMENA NA ZDRAVLJE LJUDI : U Novom Sadu predstavljen Erasmus projekat multidisciplinarnog tima
KAKO se pripremiti za sve opasnije klimatske promene, sprečiti neželjene posledice, zaštititi posebno osetljive grupe... samo su neki od segmenata projekta „Razvijanje novih nacrta nastavnog plana i programa i materijala za učenje o uticajima klimatskih promena na zdravlje za medicinske fakultete” koji je predstavljen u Novom Sadu.
Reč je o projektu koji bi trebalo da pokaže šta nedostaje u obrazovanju na polju klimatskih promena, pre svega za unapređenje edukacije za potrebe lekara u neposrednoj lekarskoj praksi ali i studenata da unaprede istraživačko znanje u toj oblasti. Suština čitava priče, kako su naglasili članovi projektnog tima, profesori sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje i Prirodno matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, je jačanje svesti o značaju klimatskih promena i uticaju na zdravlje, kao i ukazivanje na sve češće zdravstvene posledice zbog klimatskih promena.
- Edukativni deo prezentacije podrazumeva budući definisan nastavni program iz te oblasti, namenjen pre svega studentima medicinskog fakulteta kao i edukativnih seminara namenjenih lekarima, stručnjacima iz oblasti javnog zdravlja, sporta, geografije, urbanizma i drugih srodnih oblasti- kaže dr Darinka Korovljev, član projektnog tima.- Takođe, studentima smo predstavili dosadašnje ali i buduće aktivnosti kao i najnovija saznanja i ujedno predočili mogućnosti i pravce za buduća istraživanja. Razgovarali smo i o, recimo, redukciji upotrebe automobila i unapređenju aktivnog transporta biciklovima u toku svakodnevnog života, sprečavanju neželjenih posledica usled visokih temperatura, uticaju zagađenja vazduha na parametre zdravlja tokom fizičke aktivnosti na otvorenom ...
U timu eksperata, takođe, jedna od tema je i potraga za nedostacima u znanju po pitanju uticaja klimatskih promena na zdravlje osetljivih grupa, kao što su starije osobe, trudnice, deca...
Projektni tim čini grupa eksperata, profesora i naučnih radnika iz Srbije, Irske i Mađarske. Rukovodilac projektnog tima u Srbiji je dr Sergej Ostojić a koordinator projekta u inostranstvu, dr Janoš Giran sa Departmana za javno zdravlje Medicinskog fakulteta Univerziteta u Pečuju u Mađarskoj.