STAN ZA STUDENTA 600, A STUDENJAK 25 EVRA: Drastično poskupljenje najma nekretnina pogodiće najviše akademce

Љ. БЕГЕНИШИЋ 23. 08. 2022. u 10:45

ZBOG skoka cena iznajmljivanja stanova u Beogradu, velike brige pred početak školske godine imaće studenti koji se školuju na nekom od fakulteta Beogradskog univerziteta, a nisu ostvarili pravo na smeštaj u studentskim domovima, ali i oni koji dolaze na privatne fakultete u glavnom gradu.

Očekuje se još veće interesovanje za domove, Foto Z. Jovanović

Akademci će za stanove od oko 50 kvadratnih metara, za čiji je najam ranije trebalo izdvojiti između 200 i 250 evra mesečno, sada morati da plate između 350 i 400 evra.

Međutim, kako kažu u agencijama za nekretnine, to su stari i neuslovni stanovi sa veoma starim nameštajem, a ako student želi da živi u boljem i novijem stanu, onda mora da izdvoji najmanje 600 evra.

- Problem je i u tome što roditelji žele da im deca stanuju u blizini fakulteta, a ti stanovi su veoma skupi, pogotovo ako su kvalitetni. Međutim, roditelji su spremni svega da se odreknu da bi to deci omogućili - kažu u agencijama za nekretnine.

Predrag Dević iz agencije "Beoagent" ističe i to da vlada nestašica stanova, jer je došlo mnogo ljudi sa strane.

- Studenti će imati problem da nađu smeštaj - upozorava Dević. - Obično njih dvoje ili troje iznajmljuju jednosobne ili dvosobne stanove pa dele troškove, a takvih stanova je malo na tržištu i cene su im dosta skočile.

Takođe, ukoliko neko želi nov stan veličine oko 50 kvadratnih metara, sa modernim nameštajem na nekoj popularnoj lokaciji, mora biti spreman da izdvoji i 1.000 evra mesečno.

Osim stanarine, studenti treba da plate i komunalije, a računi mesečno iznose 100 evra ili više. Računica kaže da mesečni troškovi samo za stanovanje iznose bar 700 evra.

U odnosu na ove iznose, cene u studentskim domovima skoro su simbolične. Smeštaj u zavisnosti od kategorije košta od 1.500 do 2.790 dinara. A sva tri obroka u domu koštaju 266 dinara.

Međutim, za smeštaj u domovima treba se izboriti. Brucoši treba da imaju dobar prosek u srednjoj školi, a stariji studenti moraju da imaju uslov za upis u narednu godinu.

- Osim onih koji su u srednjoj školi imali sve petice, na dom mogu da računaju i brucoši sa nešto nižim prosekom, a koliko je to tačno, zavisi od generacije do generacije.

Smeštaj su dobijale i devojke sa prosekom oko 4,80 i muškarci sa prosekom oko 4,70 - kaže nam Vladimir Cvijović, zamenik direktora Studentskog centra Beograd, uz napomenu da je uslov i materijalni status porodice, ali to ne utiče mnogo.

Takođe, naglašava da i oni koji na početku ostanu ispod crte naknadno budu smešteni jer se kreveti tokom godine oslobađaju.

Cvijović ističe da su poslednjih godina smeštaj dobijali svi studenti starijih godina koji konkurišu i koji imaju uslov za upis u narednu godinu.

Na pitanje da li ove godine očekuje navalu na domove zbog skoka cena iznajmljenih stanova, naš sagovornik kaže da će interesovanje sigurno biti veće, ali da je teško reći za koliko.

On naglašava da Studentski centar nastoji da se poveća broj slobodnih mesta u studentskim domovima, a prošle godine bilo ih je između 1.300 i 1.400 u prvoj raspodeli.

KONKURS PRVO ZA BRUCOŠE

ZA smeštaj u studentskim domovima mogu da konkurišu svi brucoši, i to od 1. do 15. septembra, a studenti starijih godina od 16. septembra do 1. novembra. Od dokumenata, brucoši treba da prilože svedočanstva iz srednje škole za sve četiri godine overena kod notara, potvrdu da su upisali fakultet, ličnu kartu i indeks na uvid, uverenje o prosečnom mesečnom prihodu po članu porodice, kao i popunjenu prijavu koja se kupuje u Studentskom centru.

Pogledajte više