OTKRIO JE DUBINE SAVREMENOG DOBA: Veliki umetnik ispraćen na večni počinak uz zvuke frule u krugu porodice i prijatelja (FOTO/VIDEO)
ZNAMENITI slikar i vajar Miloš Šobajić sahranjen je danas u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju, do koje ga je, uz zvuke frule, ispratilo nekoliko desetina prijatelja, poštovalaca, srodnika.
Profesor Darko Tanasković nazvao je Šobajića, čiji je kovčeg pokrivala srpska trobojka - "najplemenitijim vidom kosmopolite", kakvim je slikara video i veliki Peter Handke, i velikim humanistom.
- Bio je svetski čovek ali istovremeno i, u najpotpunijoj meri, i Srbin, a taj je podvig ostvario u najnepogodnije vreme. Bio je čovek kome ništa u umetnosti nije nepoznato i strano - naglasio je Tanasković, govoreći o Milošu koji nam je, pokretima užurbanog demijurga, oslikao i ostavio nadahnjujuće i opominjuće svedočanstvo vrhunskog stvaraoca.
KUSOVAC: UMETNIK DUHA
ISTIČUĆI da je Šobajić otkrio veliku tajnu umetnosti u svojim remek-delima, istoričar umetnosti Nikola Kusovac naveo je da je on bio umetnik ikone a ne slike, duha a ne tela, ideje a ne materije, da je u njemu živeo duh zografa.
Tek četrdesetak dana nakon otvaranja poslednje izložbe, o Šobajiću - umetniku ponovo je govorio Dragan Jovanović Danilov - ovoga puta u Aleji, nad pločom pod kojom slikar od danas počiva. Izgovorio je reči blagodarenja ovom "antropologu u slikarskom obliku" i vizuelnom pripovedaču, na osnovu čijih će slika neki "čitač" za pola veka ili vek moći mnogo da sazna o našem vremenu.
- Držao je do praotačke časti ali iz te tačke uvek zagledan u svet, i zato je bio veliki. Šobajić je bio vesnik, otkrio nam je zastrašujuće dubine realnosti i onostranih sfera, brutalno iskreno slikajući rasečenu utrobu čoveka i moderne varijante razapinjanja na krst, kao režiser slikarske drame u kojoj je dramska opruga dovedena do pucanja - naveo je Danilov.
O Šobajiću - prijatelju je u Aleji nadahnuto govorio Božidar Đurović, rekavši da nije ni čudo što je Smrt jednu tako čistu, detinju dušu odvela baš u osvit Lazareve subote, dečjeg praznika, te da Miloševu kičicu i paletu sada poput relikvije čuva njegova posvećena supruga Maja, dok za njim plaču sestra Ljilja, brat Dragan i majka Mira koja ga je rodila u zlatnoj košuljici iako ga život posle nije mazio.
A sestra Ljilja, opraštajući se u ime porodice od svog brata Miše, govorila je o Milošu koji ih je obasjavao vedrinom i radošću življenja, koji je posle smrti oca postao stub: sin, brat, ujak, stric, zvezda vodilja i zaštitnik - baš kao što je bio od trenutka kada je majka iznela iz porodilišta njegovu malu sestricu.
- Pratili smo i podržavali svaki tvoj korak i uspeh, u Parizu i sad u Beogradu, radosni zbog toga što nas više ne deli razdaljina - rekla je sestra.
- Slikao si život kako si ga video i osećao: pun boja, strastven, pun situacija koje mogu biti prepreke ali i mogućnost izbavljenja. Uvek svestan da na nas vreba zlo, instinktivno si znao kako da ga izbegneš, sve do sada, do nesreće koja nas je zadesila a ti nisi želeo da čuješ majčin i moj vapaj, da je ne shvataš olako i zaštitiš sebe.
Supruga Maja istupila je, dostojanstvena u svom bolu, i u Aleji izgovorila Miloševe čuvene reči: "Ja sam Feniks i uvek se vraćam", te i sama navela kako nije slučajnost što je Šobajić ovaj svet napustio, a potom ispraćen, baš na dane koji simbolizuju uskrsnuće.
- Miloš je moja najveća ljubav, onakva kakvu većina ljudi nikada neće doživeti. On je pobedio smrt, pobedio je i ovaj virus, jer Miloš je večit, on nikada ne umire.