MISTERIJA AGATE KRISTI: Novi roman Meri Benedikt o nestanku slavne književnice
NAJVEĆA misterija Agate Kristi bio je njen nestanak u decembru 1926. godine. Kada je napušten automobil tada već poznate književnice nađen u Sariju, fanovi su pravili poređenje između nestanka i njenih misterioznih romana.
Automobil je pronađen kraj dubokog jezera, a jedini tragovi bili su tragovi nekih guma i bunda koja je ostala unutra – što je mnogima bilo neobično jer je bilo hladno vreme. Nizale su se teorije zavere – da se ubila, da je ubijena, da je kidnapovana, a među najpopularnijima je da je izgubila pamćenje. Hiljade ljudi je „češljalo“ selo u potrazi za njom, a tvorac Šerloka Holmsa, Artur Konan Dojl je doveo okultistu da pomogne. Da je i njen Herkul Poaro bio stvarna osoba verovatno bi se i on pridružio lovu.
Jedanaest dana kasnije, Agata se pojavila podjednako misteriozno kao što je i nestala, tvrdeći da je izgubila pamćenje. Malo ko je poverovao u tu njenu priču, govorilo se da je pobegla od supruga. O tom događaju pisane su knjige i snimani filmovi, i kad su svi pomislili da se o Agatinom nestanku ne može više ništa ni saznati, ni izmisliti, bestseler spisateljica Meri Benedikt objavila je roman „Misterija gospođe Kristi“, delimično zasnovan na činjenicama.
Priča je ispričana u prvom licu. Kristi govori o svom braku sa pukovnikom Arčibaldom (Arči), ali i o društvenim stegama. Arči je posle nekoliko godina braka pokazao svoje pravo lice: narcisoidan, okrutan, nasilan. Majka je Agatu učila da bude potčinjena muškarcima i da im udovolji po svaku cenu. Agata se pita gde je pogrešila, kad god manipulativni Arči kaže da ne voli da sluša priče o kulturi, muzici, glupim idejama za knjige... Benedikt aludira na tajne koje Arči krije od policije, uključujući i veridbu sa drugom ženom.
Mari Benedikt je književni pseudonim Heder Terel. Rođena je 1969. godine u Pitsburgu, diplomirala je istoriju i istoriju umetnosti na Bostonskom koledžu, a zatim pravo na Bostonskom univerzitetu. Dok je radila kao pravnica, sanjala je o tome da piše istorijske romane o brilijantnim ženama i konačno je 2017. godine napisala svoj prvi roman „Drugi Ajnštajn“, koji govori o fizičarki Milevi Marić, Ajnštajnovoj prvoj ženi, i njenoj ulozi u njegovim teorijama. Roman o Milevi, kao i „Jedna žena za stolom“ objavljeni su i kod nas.