DARIVANJE SA BEOGRADSKOG MONMARTRA: Prodajna galerija Beograda, više od šest decenija organizuje Novogodišnju izložbu

Miljana Kralj 29. 12. 2024. u 10:00

PRAZNICI su vreme darivanja, a u Prodajnoj galeriji Beograd, tradicionalnom Novogodišnjom izložbom, duže od šest decenija stvaraju i neguju naviku da su umetnička dela posebni i uvek vredni pokloni.

Mića Popović, Novogodišnja izložba, Foto Prodajna galerija Beograd

Taj lepi običaj, koji su sledili i drugi izložbeni prostori u našoj prestonici, posle godina ratova, inflacije, tranzicije, propadanja srednje klase, pomalo se izgubio. Ipak, u galeriji sa Kosančićevg venca, ne odustaju.

- Novogodišnja izložba kao tradicija nije važna samo za likovne stvaraoce, kojima je prodaja dela od egzistencijalne važnosti, već i za ljubitelje umetnosti - ističe Zoran Čalija, direktor galerije. - Pre svega što na jednom mestu mogu da vide ono najbolje što čini umetničku produkciju Srbije. Atmosferu koju je nekada imao pariski Monmartr, naš Kosančivev venac čuva i sada.

Tako su se na ovogodišnjoj Novogodišnjoj izložbi, u ponudi našle slike, crteži, fotografije, grafike, skulpture, objekti, po povoljnijim cenama nego inače. Deo te ekskluzivne ponude čine klasici međuratnog modernizma, sa muzejskim primercima Ivana Radovića, Cuce Sokić, Ivana Tabakovića, Milana Konjovića, Nedeljka Gvozdenovića i Veljka Stanojevića. Zastupljena su i dela posleratnog modernizma - Miće Popovića, Miloša Bajića, Bože Ilića, Vladimira Veličkovića, Uroša Toškovića, Radovana Kragulja, ali i ugednih insotranih autora Eroa, Sezara, Bena, Žan Šarla Blea i Adamija.

Desetine hiljada radova

POVODOM jednog od jubileja galerije, naš ugledni istoričar umetnosti Zdravko Vučinić, podsetio je da su, po samom osnivanju, prve godine, prodata su 104 rada:

- Taj trend je stalno rastao da bi nakon jedne decenije počeo da premašuje broj od 1000 plasiranih eksponata. Tome je doprinelo više pogodnosti, od kojih ću izdvojiti povoljne kreditne uslove i kultnu Novogodišnju izložbu, što je privlačila izuzetnu pažnju javnosti. Uspon prodaje se nastavio. Danas je teško poverovati da je desetine hiljada slika, skulptura, crteža, grafika, akvarela, pastela i radova primenjene umetnosti, njenim pregnućem, našlo mesta u muzejima, galerijama, raznim društvenim ustanovama, privrednim organizacijama, ipak, najviše u privatnim domovima.

Za novogodišnji poklon mogu da se izaberu i radovi renomiranih savremenika Predraga Neškovića, Mrđana Bajića, Milana Blanuše, Branimira Karanovića, Aleksandra Cvetkovića, preko Saše Pančića, Nine Ivanović, Tatjane Strugar, Sonje Žugić, do Lane Vasiljević, Mine Glogovac, Milene Maksimović Kovačević, Miška Pavlovića i mnogih drugih.

Ovom elitnom izlagačkom prostoru, nastavlja direktor Čalija, kako bi povratio svoj stari značaj i ugled potrebno je više publike, publiciteta. U pregovroima su, kako kaže, sa Turističkim savezom Beograda, da adresa na Kosančićevom vencu 19, bude deo itinerara za strance.

- Galerija nije samo prostor za izlaganje, već jedna živa tvorevina, koja je otvorena za sve vrste publike - nastavlja sagovornik, dodajući da osmišljavaju i nove programe.

Raznovrsne poetike

U POSLEDNjE dve decenije, prema rečima kustoskinje Jelene Krivokapić, na Kosančićevom vencu, održane su i mnoge stručne prezentacije, predavanja i promocije, a izložbe su praćene redovnim kataloškim publikacijama, kao i stručnim izdanjima iz oblasti istorije i teorije umetnosti, sa autorskim tekstovima renomiranih istoričara i teoretičara umetnosti.

- Fokus paralelno sa prodajom, bio je da se prikaže što veći broj profesionalnih umetnika, raznovrsnost njihovih poetika, vrednosti, pa i kolekcionarske koje se generišu iz tematskih, problemskih grupnih, naravno individualnih postavki, ali i revizije istorijskih izložbi - dodaje Krivokapićeva.

Pored redovne izlagačke sezone, za koju se selektuju naši najugledniji likovni autori, planiraju da postanu centar i za druga kulturna dešavanja, namenjena svim generacijama. Najmlađi će ubuduće ovde moći da dobiju svoju ličnu bajku, tako što će na osnovi njihove ideje, ugledni pisci i pesnici, stvarati priče i stihove, koje će ilustrivati likovni umentici. Organizovaće i dane portreta, dane grafike... U ovom prostoru koncerte će imati mladi muzičari, studenti FMU. Tokom leta sa programom će izaći i ispred galerije, organizujući otvorene ateljee.

- Posle Beogradam, od 28. januara, Novogodišnja izložba kreće na turneju, i obići će Novi Sad, Staru Pazovu, Sombor - zaključuje Čalija.

Pogledajte više