SPOMENIK SRPSKIM MODERNIM VITEZOVIMA: Predstavljena knjiga o 63. padobranskoj brigadi Vojske Srbije

Marina Mirković 27. 12. 2024. u 19:24

MODERNI srpski vitezovi, oni koji, pored prekopotrebnog junaštva, u sebi nose i iskazuju i drugu plemenitu odliku viteza - čojstvo. To su, takvi su, svi odreda, pripadnici 63. padobranske brigade, te elitne jedinice srpske vojske, koja je ove godine proslavila 80 godina od osnivanja.

Novosti/I. Marinković

Ovaj će veliki jubilej sadašnji i nekadašnji pripadnici brigade, čija su nadaleko čuvena odvažnost i podvizi oduvek budili poštovanje i raspirivali maštu, pamtiti i po tome što su - postali junaci knjige. Aleksandar Miljević, koji je u svojoj kući "Dobrodetelj" ranije objavio literarne spomenike mnogim srpskim div-junacima, onima koji su za svoju zemlju polagali živote od Kosovskog boja do Košara - ovoga puta latio se i pera, inspirisan istinitim pričama iz ratova 1991-2001, ali i onima o obuci i nepobedivom, pobedničkom duhu padobranaca koje je preneo mladima. On je, u saradnji sa samom Brigadom odnosno Udruženjem veterana 63. padobranske, nadahnuto te priče o njoj ispisao, dok ih je prepoznatljivim "herojskim", akcionim ilustracijama oplemenio stari, na ovakvim "specijalnim akcijama" oprobani i dokazani majstor - Vladimir Krstić Laci.

A specijalne akcije samih junaka, tih elitnih srpskih vojnika koji pronose slavu naše vojske i bordo beretki, tog nepogrešivog svedočanstva o viteštvu svojih vlasnika - takve su da oduzimaju dah. Takve da će, pretočene u pripovesti prepune akcije, praćene istim takvim crtežom, mnogog mladog čitaoca podstaći da poželi da jednog dana i sam ponosno ponese bordo beretku, i oživi viteški duh svojih predaka. Da, pre svega, oseti ponos što se njegov narod, njegova država i vojska, takvim junacima mogu podičiti. Upravo to jeste i bio cilj tvor(a)ca knjige, kako su i na predstavljanju u Domu Vojske Srbije posvedočili i Miljević, i veterani "Šezdeset treće", brigadni general Jelesije Radivojević i pukovnik Vidoje Kovačević, načelnik štaba Brigade 1999. i predsednik udruženja koje okuplja njene veterane.

Da je ovo izdanje "Dobrodetelja" najnoviji u nizu bisera čiji je cilj probuditi viteški duh predaka u našoj deci, istakao je i Milan Bojić, autor nekoliko pređašnjih knjiga o junacima srpskim - koji je priznao da su ga priče iz "63. padobranske brigade" najpre postidele kao istoričara, sve dok mu nije otkriveno da su sve one ranije bile nepoznate našoj javnosti. Sada su ih, specijalno za ovu knjigu, srpski specijalci prvi put ispričali.

- Ova nam knjiga pruža sjajnu priliku da pripadnici novih generacija osete ponos i požele da pođu našim stopama, da vide i saznaju kako treba da se voli svoj narod i otadžbina - rekao nam je pukovnik Vidoje Kovačević, načelnik štaba Brigade 1999. i predsednik udruženja njenih veterana, izražavajući i svoju zahvalnost državi što je obnovila i osavremenila opremu, posebno padobrane.

- Pobednik je onaj koji ima ideju i rešenje kako da sačuva svoje ljude. Vojnik sam duže od 45 godina, bio sam komandir voda, čete, bataljona..., za tri i po godine rata nije prolivena krv nijednog mog vojnika, a bili smo zajedno u svakoj zasedi, zajedno sam sa njima nosio zaplenjene minobacače i drugu opremu sa Košara... - ispričao nam je brigadni general Jelesije Radivojević, penzioner nesalomivog pobedničkog duha, padobranac koji preko 40 godina skače i rekorder je u slobodnom padu, skakao je sa 9.250 metara bez kiseonika.

- I 72. i 63. specijalna, a bio sam komandant obe, elitne su i legendarne, s punim pravom prepoznate i poznate. Trenutna politička dešavanja pomalo "lome", krive ispravnu sliku, polako se i indirektno lomi istinski patriotski duh u dece, patriotizam prelazi u nacionalizam, što je vrlo loše. Ja duboko verujem u našu vojsku, u specijalne jedinice koje će uvek izvršiti svoj zadatak - ističe Radivojević, koji nam je objasnio da on niti može, niti želi da naredi vojniku da skoči, već sam vojnik mora da ŽELI da skoči. Kako kaže, namera i disciplina jesu vrlo bitne - ali specijalci su, pre svega, slobodnomisleći ljudi koji, kada donesu zajedničku odluku, ne odstupaju. Nikada.

Bordo beretke

PUKOVNIK Vidoje Kovačević ukratko "premotava" dugu istoriju elitne svoje brigade, od 1944. i Barija gde je 191 borac NOVJ (koji su se, ranjeni, obreli u Italiji) prošao obuku britanskih instruktora i postao padobranac, potom i specijalac, član jedinice koja je potom pristupila NOV Jugoslavije. Beretke koje su te od jeseni 1944. naši padobranci nosili bile su SMB - jer jedinica još nije učestvovala u borbama.

- Tek smo od 1991, od pogibije Rodić Dragana i ranjavanja mladog poručnika Mileta Karanovića, poneli bordo beretke za čije je nošenje uslov upravo taj - da u borbi bude prolivena padobranska krv - pojašnjava Kovačević, koji je i sam ranjen na Košarama 1999. godine.

Novosti/I. Marinković

JUNAK Detalj sa naslovnice

 

Pali junak sa naslovnice

IAKO je Goran Ostojić postao junak ove knjige tek "posredno", ovo je izdanje najdostojniji literarni spomenik i njemu, jer kroz svaku priču o 63. padobranskoj provejava i njegov duh. Stoga se i Ostojićeva supruga u poruci zahvalila izdavaču i govornicima u Domu vojske, zato što čuvaju uspomenu na njenog supruga - počev od naslovnice na kojoj je upravo Goran. Ostojić je, kao šef štaba 63. padobranske brigade, poginuo u oklini karaule Košare u julu 1998, kada su tamo takođe vođene teške borbe.

Njega je nasledio Pukovnik Vidoje Kovačević koji je koordinirao izradu ove knjige i govorio na promociji. Među govornicima je trebalo da bude, ali je onemogućen, i ratni načelnik bezbednosti Brigade potpukovnik Mile Karanović - čija su nadaleko čuvena stručnost i hrabrost glasno pomenute.

Pogledajte više