"SRBI OKO GUSLARA" NA AUKCIJI U ZAGREBU: Kuća "Artmark Hrvatska"ponudiće večeras kolekcionarima delo Anastasa Jovanovića
NA ZIMSKOJ aukciji zagrebačke kuće "Artmark Hrvatska" , u utorak, 10. decembra od 19 časova naći će se, kao lot 59, slika Anastasa Jovanovića (1817-1899) "Srbi oko guslara", čija početna cena je 2.500 evra.
Očekuje se da bi ovo ulje na limu, za koje se tvrdi da je nastalo između 1855. i 1860. godine, dimenzija 60 puta 84 centimetra, moglo da dostigne cenu između 3.000 i 5.000 evra.
Kako piše na sajtu aukcijske kuće, zna se za postojanje još tri Jovanovićeve slike sa istim imenom i motivom - dve u Beogradu, u Narodnom muzeju (inventarisana pod brojem 582, dimenzija 53 puta 68 centimetara) i zbirci Muzeja Vuka i Dositeja, i jedna u Zagrebu, u privatnoj koleciji (47,5 puta 63, 5 centimetara). Delo koje će se sutra pojaviti pred kolekcionarima potiče iz "ugledne privatne zbirke iz rumunskog dela Banata".
Narodni muzej Srbije, kako je to "Novostima" potvrdio muzejski savetnik Petar Petrović, zadužen za srpsko slikarstvo 18. i 19. veka, čuva dve slike Anastasa Jovanovića - "Srbi oko guslara". Jedna je na stalnoj postavci u Muzeju Vuka i Dositeja, dok se druga čuva u depou.
- Slika iz Muzeja Vuka i Dositeja, najverovatnije potiče iz Jovanovićeve zaostavštine, i na njenom ramu, u stilu baroka, postoji i sat, dok je druga, nešto manja, iz zbirke Joce Vujića - objašljava Petrović. - Pored toga, u zbirci crteža i grafike, u Narodnom muzeju postoji i Jovanovićeva litografija sa istim motivom.
Reč je, naglašava sagovornik, o kompoziciji tipičnoj za romatizam, koja veliča značaj narodne poezije i njenih pevača, nastavlja Petrović:
- Ali, ovo delo ima veze i sa Vukovom reformom jezika, kao i sa vladavinom Obrenovića, sa kojima je Jovanović bio veoma blizak.
Guslari su, kako objašnjava Miodrag Tomić, kustos Muzeja Vuka i Dositeja, imali veoma važnu ulogu u vreme turske vladavine, a i potom:
- Oni su podizali moral narodu, bili su neka vrsta glasnogovornika. Opevali su bitke i junake. Opisivali su njihova herojska dela, ali i kako su izgledali, i do detalja šta su u kom trenutku rekli ili uradili. Uglavnom su se okupljali u vreme svetkovina ispred crkava. Neki su mogli i da žive od toga, a interesantno je da su izvodili i srpski, ali i turski repertoar. Neki su od toga i živeli. Posebno su na ceni bili slepi guslari, jer su ih ljudi doživljavali kao vizionare. Među njima je bilo i žena. Imali su u Irigu, još od 17. veka svoju "Slepačku akademiju", gde su učili sviranje na guslama.
Najumniji Srbi
VAŽNOST guslara, kako navodi viši kustos Tomić, u delu Anastasa Jovanovića, naglašena je time što ga slušaju svi značajni i umni Srbi toga vremena. Tako su se među figurama koje okružuju narodnog pevača našli Vuk Karadžić, knez Mihailo Obrenović, Toma Vučić Perišić, Njegoš, Đuro Daničić, Branko Radičević, Jevrem Obrenović... A u toj grupi je i autoportret samog Jovanovića.
Posebnu slavu među njima stekao je Filip Višnjić, koji je, kako ističe sagovornik, guslao pred Karađorđem, a Zmaj od Noćaja mu je poklonio zaprege sa belom kočijom, u kojima se vozio:
- Sa Vukom Karadžićem se susreo u Šišatovcu, a tokom boravka u tom manastiru Vuk je zabeležio narodnu poeziju i od Tešana Podrugovića.
Guslar na Jovanovićevoj slici, međutim, nije Filip Višnjić, kako je to naveo 1901. godine Andra Gavrilović u zbirci "Znameniti Srbi 19. veka", koju je objavila Srpska štamparija u Zagrebu, već Laza Zuban, Vukov prijatelj i saradnik, koji je pevao junačke pesme uz gusle. Ali, i kao "najgrlatiji od pisara" 1. decembra 1830. na svečanosti kod crkve Sv. Marka u Beogradu, pročitao sultanov hatišerif i berat, kojim je Srbiji priznato "političko biće", a Miloš Obrenović postao "nasledstveni knjaz".