CRTANE LEKCIJE O VELIKOM RATU: Na festivalu u Solunu srpski strip prvi put predstavljen grčkoj publici
Na stotine učenika i profesora osnovnih i srednjih škola u Solunu organizovano su posećivali najstariji festival stripa u Grčkoj gde su imali priliku da kroz srpski strip serijal „Do pakla i nazad“ uče o Prvom svetskom ratu, Plavoj grobnici i proboju Solunskog fronta, dok je naš strip prvi put predstavljen u ovoj zemlji i serijalom „Vekovnici“, koji je takođe ocenjen reprezentativnim za srpsku strip scenu.
Stripovi scenariste Marka Stojanovića i mnogobrojnih crtača privukli su veliku pažnju ovogodišnjeg festivala devete umetnosti koji se u Solunu, pod nazivom „Komik end plej“, organizuje od 2001. godine. Izložba „15 godina Vekovnika“ predstavljala je centralnu izložbu tokom trodnevnog trajanja ove manifestacije i nju je za to vreme videlo blizu 3.000 posetilaca.
- Pored stručnog vođenja kroz izložbu, koje su mi poverili organizatori, naši serijali predstavljeni su i na stručnoj tribini u programu festivala na kojima su o njima govorili renomirani grčki strip-autori Tasos Zaferiadis i Dimitris Kamenos – kazao je Marko Stojanović, strip-scenarista iz Leskovca.
On je istakao značajnu ulogu Balkanske smotre mladih strip- autora, koja se duže od četvrt veka održava u gradu na Veternici, u povezivanju domaćih i grčkih autora. Pre deset godina Leskovčanima je na ovoj smotri predstavljen savremeni grčki strip, pre tri je održana i interaktivna strip radionica, video povezivanjem, polaznika Radionice stripa u Kilkisu i Leskovačke škole stripa, dok su prošle godine „Vekovnici“ postali prvi strip album objavljen u Grčkoj i to strane jednog od najvećih tamošnjih izdavača „Džema pres“.
Stojanović podseća da je serijal „Do pakla i nazad“, u okviru međunarodnog projekta „CAN for Balkans”, predstavljen u Nacionalnom muzeju u Tirani odnosno u prestonici zemlje gde su naši vojnici prošli kroz Albansku golgotu, dok je sada bio pred publikom u Magacinu C, u solunskoj luci, koji su u Prvom svetskom ratu podigli Francuzi za potrebe skladištenja opreme i municije namenjenih vojnicima Kraljevine Srbije tokom priprema za proboj Solunskog fronta.
PODRŠKA MINISTARSTVA KULTURE
- Naše predstavljanje u Solunu podržalo je Ministartsvo kulture. Resorni ministar Nikola Selaković se lično, u pisanoj formi, obratio posetiocima festivala, dok je na otvaranju govorila generalni konzul Srbije u Grčkoj Jelena Vujić Obradović što nam je učinilo veliku čast i pokazalo da država stoji iza stripovskih projekata uz procenu da su pravi reprezent srpske kulture – zaključuje Stojanović.