JU- ROK ZA JU- MUZEJ: Povodom Dana Muzeja Jugoslavije, na postavci i predmeti Mileta Lojpura, Zorana Miščevića, članova „Silueta“...
IZMEĐU dva istorijska datuma, za dve Jugoslavije, 29. novembra (koji se u SFRJ slavio kao Dan republike, čime se obeležavalo Drugo zasedanje Avnoja u Jajcu 1943) i 1. decembra (kada je 1918. proglašena Kraljevina SHS), smestili su se programi kojima je ove godine Muzej Jugoslavije slavi svoj praznik.
Centralna proslava Dana muzeja, ipak, bila je zakazana za ponedeljak, 2. decembar u podne u Bioskopskoj sali „Muzeja 25.maj“, gde su dodeljene zahvalnice, a potom je, od 19 časova, ugledni slovenački sociolog dr Rastko Močnik održao predavanje „Varijeteti obnove kapitalizma na jugoslovenskom prostoru“.
Program je u petak otpočeo promocijom knjige „Obnova utopije: SFRJ i posttranziciona levica“ Milana Đorđevića, nastalom na osovu razgovora autora sa brojnim jugoslovenskim stvaraocima iz različitih generacija i različitih oblasti kulture, koji su bliski idejama levice. Đorđević je uradio intervjue sa Draganom Stojkovićem, Petrom Janjatovićem, Sanjom Petrović Todosijević, Šabanom Šarenkapićem, Stefanom Gužvicom, Ivanom Pantelićem, Ivanom Velisavljevićem, Bojanom Videkanić i mnogim drugima. Njegovi sagovornici davali su odgovore na pitanja o jugoslovenskoj prošlosti, nasleđu, vrednostima, ali i sadašnjosti i budućnosti.
Uporedno stručno vođenje kustoskinja Biljana Crvenković i Ana Panić, kroz aktuelne izložbe „Čuvajte (mi) Jugoslaviju“ i „Drug Tito je mrtav“, održano je dan kasnije. Ideja vodilja je bila da se publici predoče složeni procesi stvaranja i dekonstrukcije političkih mitova vezanih za ova dva vladara, uključujući i uticaj kriza koje su obeležile istoriju i Kraljevine i Republike Jugoslavije. Jer, i Kralj Aleksandar Prvi Karađorđević (1888–1934) i Josip Broz Tito (1892–1980) bili su svojevrsni simboli dve različite Jugoslavije nastale posle pobede u dva svetska rata.
A juče je u „Muzejskoj laboratoriji“ predstavljen – „Rok (u) muzej(u)“ - nova celina na ovoj postavci, koja ima za cilj da predoči potrebu za sistematičnim istraživanjem i čuvanjem rokenrola kao dela i jugoslovenskog nasleđa. Čine je retki predmeti ličnosti i bendova poput Mileta Lojpura, Zorana Miščevića i „Silueta“, „Crnih bisera“, „Džentlmena“, YU grupe, „Smaka“, „Pop mašine“ i mnogih drugih, koji su stvarali atmosferu u vreme početaka rokenrola na jugoslovenskom prostoru, šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
Bartonovi kod Brozovih
U OKVIRU Dana muzeja, u saradnji sa Bitef teatrom, otvorena je i mini izložbu pod nazivom "Bilo jednom na Brijunima: foto priča", i to na Dan republike, posle izvođenja istoimene predstave u režiji Kokana Mladenovića. To je priča o susretu Tita i Jovanke Broz sa Ričardom Bartonom i Elizabet Tejlor, jednim od najpoznatijih glumačkih parova svih vremena, u leto 1971. na Brionima. Barton se tada priprema se za ulogu Tita u filmu „Sutjeska“. Bili su smešteni u vili "Jadranka", posetili Tita i Jovanku na ostrvu Vanga, prisustvovali Pulskom filmskom festivalu ...Njihova veza sa Jugoslavijom nastavila se kroz susrete u Tjentištu, Beogradu i povratka na Brione, naredne godine. Izložba koja donosi izbor retkih fotografija koje čuva Foto-arhiv Josipa Broza Tita i dijapozitiva čiji je autor Aleksandar Stojanović, trajaće do 6. decembra.
Ova postavka, čiji su kustosi Alkesandra Momčilović Jovanović i Milica Tomić, nastala je uz pomoć organizacije „Rok muzej“, koja je pokrenula dugoročni projekat osnivanja muzeja rokenrola sa ciljem da se istorija rok muzike i kulture sačuva od zaborava. Ideja o osnivanju proistekla je iz uvida u bogatu materijalnu zaostavštinu koja se nalazi u privatnom posedu samih aktera rok kulture u Srbiji koji su zainteresovani da se ovo bogato nasleđe sakupi na jednom mestu i učini dostupnim javnosti. Osnivanjem muzeja rokenrola stvara se preduslov da predmeti koji svedoče o istoriji rok muzike budu prepoznati kao neizostavan deo baštine i dobiju status kulturnog dobra, smatraju pokretači ove inicijative.