MUZIČKA DIPLOMATIJA JUGOSLAVIJE: Izložba u UK "Parobrod" posvećena najdinamičnijem periodu muzičke razmene SFRJ i Srbije sa svetom
IZLOŽBA "Muzička diplomatija Jugoslavije (1945-1971)" autora dr Biljane Milanović i Ivana Hofmana (u organizaciji Muzikološkog instituta SANU) biće otvorena u utorak, 19. novembra, u Ustanovi kulture "Parobrod".
Kako se najavljuje, izložba je posvećena najdinamičnijem periodu muzičke razmene sa svetom u istoriji socijalističke Jugoslavije, kao i same Srbije. Hronološki okvir(1945-1971) omeđen je razdobljem tokom kojeg je kulturna saradnja s inostranstvom bila u resoru nekoliko saveznih organa uprave. Godina 1971. uzeta je kao granična, jer je tada ukinuta Savezna komisije za kulturne veze s inostranstvom, a njen rad prenet je u nadleštvo organa uprave republika i pokrajina.
Zasebno su predstavljene prve posleratne godine obeležene socrealizmom u jugoslovenskoj umetnosti, kada je dominirala razmena muzičkih aktivnosti sa zemljama "narodne demokratije". Posle prelomne 1948. godine i okretanja ekonomskoj i vojnoj pomoći SAD-a i zapadnoevropskih zemalja, muzika je bila među prvim vesnicima zaokreta u kulturnoj politici okrenutoj Zapadu. U tom kontekstu predstavljena su arhivska dokumenta koja svedoče o ekspanziji muzičkih aktivnosti: u roku od nepune tri godine (1949-1952) uspostavljena je saradnja s većinom kapitalističkih zemalja Evrope, pri čemu se prate gostovanja muzičkih umetnika i ansambala, kao i učešća jugoslovenskih folklornih trupa, muzičkih solista i kompozitora na uglednim evropskim takmičenjima i festivalima. Već u drugoj polovini pedesetih godina - posle obnavljanja odnosa s SSSR-om (1955) i sve vidnije saradnje s vanblokovskim zemljama, koja će prerasti u Pokret nesvrstanih (1961) - muzička diplomatija Jugoslavije razvija se u praktično svim geopolitičkim pravcima. Dokumenta ukazuju na izuzetno razvijenu mrežu muzičke razmene sa svetom, potvrđujući da su upravo šezdesete godine bile vrhunac muzičke diplomatije socijalističke Jugoslavije. Izložba je otvorena do 5. decembra.