TUŽBALICA I EPITAF ZA JAKŠIĆE : Dr Stojkovski o dva malo poznata dela srpske književnosti u Ugarskoj (VIDEO)
SRPSKA književnost i kultura su stare koliko i srpska srednjovekovna država, ali ako govorimo o našem prostoru severno od Save i Dunava, pojavljuje se ono što je čuveni profesor Filozofskog fakulteta Đorđe Sp. Radojičić definisao kao podunavsku književnost - ističe dr Boris Stojkovski.
Srpska kultura i sve ono što su Srbi doneli sa sobom u novu domovinu, naglašava dr Stojkovski, jeste bilo vrlo disperzivno i širilo se i ka Rusiji i ka Vlaškoj, a bilo je u dodiru i sa protenstatizmom. Upravo su Srbi u Ugarskoj, današnjoj Mađarskoj, slično kao i danas, bili most između Balkanskog poluostrva i srednje Evrope i davali taj poseban odjek prisustvu srpske kulture, pismenosti, duhovnosti na jednom širem prostoru.
Posebnu pažnju skreće na dva, do sada gotovo nepoznata dela koja su slabije poznata i srpskoj naučnoj javnosti. Prvo je Tužbalica za Dmitra Jakšića, velikog ratnika kralja Matije Korvina, koju je na staromađarskom napisao Grgur koji je bio u njegovoj službi. Drugo delo je grčki epitaf za mladog Jovana Jakšića iz 1548. godine, koji je interesantan spomenik, jer govori o čoveku čija je porodica već prihvatila rane reformatske ideje i protenstatizam. Jovan je umro vrlo mlad, na studijama u Lajpcigu.
Predavanje istoričara dr Borisa Stojkovskog na temu „Iz srednjovekovne srpske kulture na području Ugarske (Mađarske)" može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS