PRIPOVEDAČ SLJEZOVE MAGIJE I GORŠTAČKOG HUMORA : Matica srpska i KCNS seriju tribina posvetiće Branku Ćopiću (FOTO)
U ŽELjI da podsete i na novi način osvetle delo jednog od najomiljenijih naših pisaca Branka Ćopića (Hašani, 1915 – Beograd, 1984), Kulturni centar Novog Sada i Matica srpska započeće sutra, 29.februara, seriju tribina o književnom, istorijskom liku i opusu izuzetnog književnika koga su prethodne generacije čitalaca mnogo volele, a današnje - pomalo zaboravile.
Prvo predavanje u Klubu "Tribina mladih" KCNS sutra,29.februara u 18 sati, biće upriličeno pod naslovom „Istorijski okvir za književnost Branka Ćopića“ koje će tematizovati prostor i vreme iz kojeg je izniklo njegovo bogato književno delo.
O Bosanskoj krajini u periodu 1941–1945 i godinama kolonizacije partizanskih porodica iz Bosanske krajine u Vojvodinu (1945–1948) govoriće dr Jelena Veselinov, dr Predrag Vajagić i mr Pavle Orbović.
Ćopić je pisao poeziju, pripovetke i romane, a proslavio se svojim pričama za decu i mlade, često smeštenim u vreme Drugog svetskog rata i pisanim karakterističnim,samo njemu svojstvenom humoru, satkanom od podsmeha i ironije. Ratne pripovetke obogatio je humorom i komičnim elementima, dok je u romanima „Prolom“ i „Gluvi barut“ opisao ratne godine u Bosanskoj Krajini.
Prekretnica u njegovom posleratnom opusu bila je knjiga „Doživljaji Nikoletine Bursaća“. Romani „Ne tuguj, bronzana stražo“ i Osma ofanziva bave se državno organizovanom kolonizacijom stanovništva Krajine u pokrajinu Vojvodinu. Omiljeni njegovi naslovi su i „Bašta sljezove boje“ i „Orlovi rano lete“.Mnoga od njegovih dela su ekranizovana.
O Ćopoćevoj pripovedačkoj magiji slikovito je govorio Milovan Danojlić koji ju je nazvao „ovejanom poetskom mudrošću“,uz napomenu da je reč o posmatraču i slikaru "čije je poznavanje materije zapravo suvišak znanja o stvarima".