CARIČIN GRAD ZA UNESKO: Angažovanje Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture
ARHEOLOŠKO nalazište Caričin grad, jedini utvrđeni grad koji je u prvoj polovini 6. veka, kao zadužbina ranovizantijskog imperatora cara Justinijana (527-565), izgrađen iz temelja u vizantijskoj provinciji iz koje je car potekao, nepokretno je kulturno dobro od izuzetnog značaja.
U Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture upravo je formiran Stručni tim za izradu nominacionog dosijea za upis "Arheološkog nalazišta Caričin grad - Iustiniana Prima" na Uneskovu Listu svetske baštine.
- Maja Đorđević biće rukovodilac tima koji će činiti stručnjaci iz našeg Zavoda, a sarađivaće sa stručnjacima iz Arheološkog instituta SANU - rekla je, za "Novosti", Dubravka Đukanović, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Stručni tim čine arheolozi, arhitekte, istoričari umetnosti i konzervatori-restauratori čiji zadatak je da izrade dokument u skladu sa Konvencijom o zaštiti kulturnog i prirodnog nasleđa (1972) i smernicama navedenim u Operativnom vodiču.
Caričin grad se nalazi na preliminarnoj listi Uneska od 2010. godine, prijavljen je pod kriterijumima ii i iii, ističe se u saopštenju Zavoda, i navodi:
- Prepoznato je da ovo nalazište predstavlja važnu razmenu ljudskih vrednosti, tokom vremenskog perioda ili unutar kulturnog područja sveta, razvoj arhitekture ili tehnologije, monumentalne umetnosti, urbanizma ili pejzažnog dizajna; kao i jedinstveno ili izuzetno svedočanstvo o kulturnoj tradiciji ili civilizaciji koja živi ili je nestala.
Grad je podigao vizantijski car Justinijan I (527-565) u blizini mesta rođenja. To je bilo novo administrativno i arhiepiskopsko sedište provincije Ilirik, s namerom da se iz ovog centra ojača vlast Vizantije i omogući širenje hrišćanstva. Život u gradu je prestao u vreme cara Iraklija (610-641) pod najezdom slovenskih plemena