UMETNIČKI "ŽIVOT" U BORBI ZA BOLJI ŽIVOT: Objavljena knjiga Vide Knežević o odnosom umetnosti i politike u predratnoj Jugoslaviji
KNjIGA Vide Knežević "Ne čekajući inspiraciju: jugoslovenska umetnost između dva svetska rata i revolucionarni društveni pokret", koju su nedavno objavili ULUS i Kancelarija za jugoistočnu Evropu Rosa Luxemburg Stiftung, bavi se odnosom umetnosti, politike i revolucije, kao i teorijskim promišljanjem potencijala umetničkog organizovanja tridesetih godina 20. veka u Kraljevini Jugoslaviji.
Autorka analizira aktivnosti umetnika i umetnica okupljenih oko ilegalne grupe "Život" u tada kapitalističko-monarhističkoj zemlji koja se suočavala sa narastajućim profašističkim tendencijama i nadolazećom nacističkom okupacijom. Na primeru njihove teorijsko-umetničko-aktivistička prakse, mahom koncentrisala na beogradskoj umetničkoj sceni, iako se ticala čitavog jugoslovenskog prostora, knjiga istražuje pitanja uloge umetnosti u revolucionarnoj borbi.
- Kroz analizu, pre svega, primarne arhivske građe o seriji događaja u vezi s pomenutom temom - događaj preuzimanja Udruženja likovnih umetnika, bojkot Udruženja prijatelja umetnosti "Cvijeta Zuzorić" koje je upravljalo Umetničkim paviljonom, mnogobrojne aktivnosti i akcije bojkotaša, "Rezolucija tridesetorice", kao i serija svojevrsnih kontra- izložbi pod nazivom "Salon nezavisnih" - pokazano je da je intersekcionalno i transgresivno povezivanje umetnosti i politike naročito bilo ispoljeno u periodu koji je usledio - ističe u uvodu dela Vida Knežević. - Tada se grupa "Život" sve više okreće problemu umetničkog organizovanja u povodu borbe za bolje životne i materijalne uslove umetnika i umetnica koji su u periodu o kome je reč de facto živeli na egzistencijalnom rubu, inicirajući nove emancipatorne strukture i forme organizovanja.
Istoričarka umetnosti, kustoskinja, radnica u sektoru kulture, Vida Knežević je autorka i saradnica mnogobrojnih projekata i izložbi u oblasti kustoskih, umetničkih i aktivističkih praksi.