MILENIJALCI VOLE DIGITALNU BAŠTINU: Arheološki institut i Klub studenata arheologije predstavili rezultate dvogodišnjeg projekta
MEĐUNARODNI projekat COOLTOUR: Milenijalci za kulturno nasleđe, podržan EU programom "Erazmus +", bavio se 2022-2024. problematikom prezentacije kulturne baštine "deci informatičkog doba" i završen je skupom u Kulturnom centru Grad, u organizaciji Arheološkog instituta uz podršku Kluba studenata arheologije.
Učesnici događaja bili su profesionalci koji se bave različitim oblastima rada na kulturnom nasleđu i mladi iz generacija koje su digitalnu pismenost sticale pre klasične, a u popularnoj kulturi se nazivaju "milenijalci" i "generacija Z".
Na skupu su prikazani glavni rezultati projekta, digitalna platforma kulturne baštine "COOLTOUR app" i priručnik za stručnjake u oblasti kulturnog nasleđa. Autori navode da je on napravljen radi praktične primene i može biti koristan kako naučnim i kulturnim tako i turističkim organizacijama za unapređenje komunikacije sa mladom publikom, čija je definicija veoma interesantna:
- Milenijalci su uglavnom vešti u tehnologiji, jer su prvi "digitalni domoroci", odrasli kao prva globalna generacija koja je imala pristup internetu. U Evropi su uglavnom živeli u mirnim vremenima i retko su se suočavali sa globalnom krizom pre izbijanja pandemije kovida 19 i Rusko-ukrajinskog rata. Stvari bi mogle da stoje drugačije kada je reč o milenijalcima sa Balkana. Ne plaše se da pokažu svoj identitet i mišljenje, a takođe i da ga podele onlajn. Milenijalci pate od društvenog pritiska da prevaziđu roditelje profesionalno i finansijski.
Da bi brže postigli ciljeve, daju prioritet individualnim načinima učenja, kursevima, neformalnom učenju od vršnjaka u odnosu na institucije i škole. U svetu koji se brzo menja, oni su među prvima shvatili da je neizvesnost postala deo svakodnevice. Zbog toga ne planiraju dugoročno, već traže "instant" rešenja.