POZORIŠNA KRITIKA: Snago, ne pristaj da budeš dosadna
PRVI pogled na filmsku scenografiju prve predstave na 57. Bitefu, koji se odvija pod sloganom "Snago, ne pristaj da budeš nečija", "Deca sunca" Gorkog je toliko impresivan, da se u publici začuje uzdah oduševljenja.
Dnevna soba liksuzne vile i stepenice deluju kao dva prostora, koja će, očigledno, podeliti radnju u dva paralelna toka, gledalac se ponada, motivisana dobokom psihološkom analizom likova, kako Gorki piše.
Slovenačka rediteljka, Mateja Koležnik, u Šaušpilhausu, u Bohumu, odlučila se za naturalizam, koji u delima ruskog klasika nikada ne funkcioniše dobro. Kada Nemci igraju Ruse, to je obično uzbudljivo, kako zbog sudara različitih svetova i mentaliteta, tako i zbog "nemačke škole" u teatru, vrhunske preciznosti i sjaja, kojim blistaju prostudirane drame najvećih svetskih klasika. Koležnik je sa umetnicima iz Bohuma vrlo precizno, filigranski, u odličnom ritmu, postavila mizanscen, koji je razigrao prekrasan scenografski ambijent vile naučnika Protasova, koji, dok se svet oko njega ruši i porodica raslojava, sanja da spasi čovečanstvo i zasnuje klicu života u epruveti.
"Decom sunca" zove ljude sa vizijom, koji, nažalost, ne žive u stvarnom svetu i on im, logično, uzvraća katastrofom. No, na tome se i završila dramatičnost radnje komada.
Iako su svi akteri drame Gorkog, žena, sestra, društveni milje u kome se priprema socijalna revolucija zbog pojave kolere korektno prikazali svoje likove, sama predstava po Gorkom, obično veoma uzbudljiva, bila je ispražnjena od živosti, na čudan način šematizovana i mehanička, tako da se kvalitet odlične produkcije ubrzo pretvorio u očekivanje stvarnog dramskog iskoraka iz sivila nerazumevanja i nesporazuma različitih životnih nezadovoljstava bogatog sveta, a i onih koji sa njima žive, kao niži socijalni sloj. Monotonija odnosa između likova, a malo i mikrofoni, koje je nosio svaki od likova na sceni dotukli su uzbuđenje, sa kojim se očekuje rasplet ovako uzbudljive drame. Ovoga puta smeštena u šezdesete godine prošlog veka, drama "Deca sunca" Maksima Gorkog je, na početku 57. Bitefa, bila lepa postavka dobrog dramskog teksta, ali nedovoljno atraktivna, da bi zainteresovala publiku festivala, koji je ustanovljen i postoji zbog pomeranja granica u svakom, pozorišnom i društvenom, smislu.
Zaključak je da, kada dižemo glas protiv prečesto gledanih irelevantnih scenskih projekata na našem festivalu, treba pažljivo da odmerimo šta želimo kao njihovu suprotnost.
Jer, možda nam se to i ostvari, kao u slučaju "Dece sunca" iz Bohuma, velika, kvalitetna predstava, ali kojoj duh savremenog teatra izmiče.