NAUČNO PROTIV REVIZIJE PROŠLOSTI: Na osnivanju Srpskog istorijskog društva za predsednicu izabrana dr Suzana Rajić

M.A.K. 19. 09. 2023. u 16:15

SA ciljem da aktivno radi na zaštiti, uređenju i čuvanju srpske kulturno-istorijske, duhovne i druge baštine, krajem prošle nedelje osnovano je Srpsko istorijsko društvo.

dr Suzana Rajić, na osnovanju Srpskog istorijskog društva, Foto Istorijski muzej Srbije

Profesori univerziteta, naučnici, stručnjaci i nastavnici u osnovnim i srednjim školama, koji su se okupili u Istorijskom muzeju Srbije, usvojili su statut i za prvu predsednicu jednoglasno izabrali dr Suzanu Rajić, redovnu profesorku Filozofskog fakulteta i šefa Katedre za istoriju srpskog naroda u Novom veku.

Za potpredsednike su izabrani dr Dragoljuba Marjanovića, vanrednog profesora Odeljenja za istoriju Filozofskog fakulteta i muzejskog savetnika Gorana Vasića, član Nacionalnog saveta za kulturu. Skupština Srpskog istorijskog društva izabrala je i sekretara, članove Upravnog odbora, Nadzornog odbora i Veća časti, kao i stalnih sekcija za prosvetu, arhive, biblioteke, muzeje i zavode za zaštitu spomenika kulture.

Kako se ističe u saopštenju sa ove osnivačke skupštine, društvo čiji članovi mogu biti diplomirani istoričari, profesori istorije, kao i oni koji su u ovoj oblasti stekli master, magistrska i doktorska zvanja, baviće se organizovanjem stručnih i naučnih skupova, naučno-istraživačkim radom, obrazovnim programima, izložbama, tribinama, predstavljanjima knjiga i časopisa, studijskim boravcima i putovanjima...

U planu je i izdavačka delatnost koja bi popularisala kritičku istoriografiju. Društvo će se, kako se ističe, zalagati za korišćenje isključivo naučnih argumenta sa ciljem suprotstavljanja reviziji prošlosti, kao i pseudoistoriji i zloupotrebi prošlosti u političke, ideološke i druge svrhe.

Na čelu "Srpskih studija"

PREDSEDNICA društva dr Suzana Rajić, je i upravnica Centra za srpske studije na Filozofskom fakultetu i glavni i odgovorni urednik časopisa "Srpske studije".

Bavi se srpskom istorijom u 19. i početkom 20. veka, posebno izučavanjem državnih institucija, uticajem inteligencije u modernizaciji državnog i društvenog života i delovanjem političkih stranaka. Do sada je objavila više posebnih i koautorskih izdanja.

Stalno sedište Srpskog istorijskog društva je u Beogradu (na adresi Patrijarha Pavla 2, u Konaku kneza Miloša), a očekuje se osnivanje podružnica u Novom Sadu, Nišu, Kosovskoj Mitrovici, Banjoj Luci, Istočnom Sarajevu, ali i na onim prostorima gde u kontinuitetu žive pripadnici našeg naroda.

Pogledajte više