OGLASILI SE IZ AMBASADA SAD ZA "NOVOSTI": Šta kažu o filmu Radoša Bajića "Heroji Halijarda"
SAMOZVANO multikulturalno Sarajevo se ostrašćeno ostrvilo na tri inserta još nedovršenog filma "Heroji Halijarda" prikazana malobrojnoj stručnoj publici na Sarajevo Film festivalu.
Organizatori su se posuli pepelom i optužili srpski "Telekom" za "podmetnuti revizionistički materijal" o tome kako su pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini i srpski narod 1944. spasavali oborene američke avijatičare.
Iako film Radoša Bajića "Heroji Halijarda" nije ni prikazan, na njega se komesarski obrušila Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva: "Draža Mihailović je presuđeni ratni zločinac u Drugom svetskom ratu, kao i Ratko Mladić i Radovan Karadžić tokom agresije 1992-1995. godine. Pokušaji rehabilitacije Draže Mihailovića i četničkog pokreta u Sarajevu su nedopustivi!"
Sarajevske vlasti kipte od besa i na američko-srpske svečanosti koje se održavaju u Pranjanima, odakle su 1944. ka Bariju poletali avioni sa američkim vazduhoplovcima koje su posle rušenja njihovih letelica od Nemaca spasavali ravnogorci i srpski seljaci.
"Večernje novosti" su se obratile ambasadama SAD u BiH i Srbiji da prokomentarišu sarajevsku kampanju protiv filma o misiji "Halijard".
- Činjenica je da su u operaciji "Halijard", tokom Drugog svetskog rata, spaseni mnogi američki avijatičari i civili koji su riskirali svoje živote kako bi porazili nacističku tiraniju u Evropi. Sjedinjene Države su i dalje zahvalne pojedincima koji su riskirali svoje živote kako bi spasli američke avijatičare, ali se nedvosmisleno protivimo iskrivljenom i nepoštenom prikazu istorije. Politički program Jugoslovenske vojske u otadžbini i stepen njene saradnje sa silama Osovine tokom Drugog svetskog rata opsežno su dokumentovani, a nijedno nije vredno slavljenja niti veličanja - piše u odgovoru Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD u BiH.
Iz Ambasade SAD u Srbiji stigao je nešto drugačiji odgovor, u kome su spasioci, ipak, Srbi, a ne "pojedinci".
- Diplomata sam, nisam filmski kritičar ili istoričar; radim u Srbiji, tako da ne mogu da govorim o filmu koji još nije izašao, niti da komentarišem reakcije zvaničnika Bosne i Hercegovine. Operacija "Halijard" je bila veoma važna tačka američko-srpske saradnje, kada su obični ljudi, Srbi, preuzeli izuzetne rizike da spasu živote Amerikanaca koji su i sami rizikovali sve u borbi protiv nacističkog terora u Evropi. Istorija Drugog svetskog rata na Balkanu je složena, ali ovaj period se ističe kao primer onoga što Srbi i Amerikanci mogu postići zajedno kao saveznici. To je taj duh partnerstva koji obeležavamo svake godine, zajedno sa porodicama i potomcima hrabrih muškaraca i žena koji su spasli američke avijatičare, na čemu će američki narod ostati zauvek zahvalan. Čak i dok slavimo dosadašnju saradnju, krajnji zadatak diplomatije je da gleda unapred, a ne unazad. Kao što sam rekao na prošlogodišnjoj komemoraciji, operacija "Halijard" nas podseća na ono za šta smo sposobni kada radimo zajedno, uvećavajući moju nadu da možemo ponovo da budemo saveznici - odgovorio je ambasador Kristofer Hil.
Američki predsednik Truman je 1948. posthumno odlikovao generala Mihailovića ordenom Legion of Merit (Legija za zasluge), jednim od najviših američkih vojnih odlikovanja koja se mogu dodeliti i strancima, zbog spasavanja avijatičara u misiji "Halijard". Orden je dodeljen na insistiranje generala Dvajta Ajzenhauera, glavnookomandujućeg zapadnih savezenika u ratu u Evropi, koji je 1953. izabran za predsednika SAD.
Kako je moguće da današnje američke diplomate iz Sarajeva ne poznaju ove činjenice koje su lako dostupne? Odgovor smo potražili od istoričara dr Miloša Timotijevića, koji je još 2020. u izuzetnoj knjizi "Misija Halijard" u izdanju "Službenog glasnika" nagovestio upravo ovakva tumačenja istorije.
- Suština politike redovno su pragmatična rešenja. Sve velike sile ponašaju se na taj način, pa ni Amerika nije izuzetak i to je mnogo puta pokazala tokom 20. i početkom 21. veka. Nije iznenađujuće što se Ambasada SAD u Sarajevu distancirala od uloge generala Mihailovića i JVuO i njihove uloge u akciji spasavanja američikih avijatičara tokom operacije "Halijard" 1944. i podržala bošnjačko-hrvatski narativ o izdajničko-zločinačkoj ulozi Draže Mihailovića. Objektivno sagledavanje komplikovane uloge generala Mihailovića svakako je u drugom planu u odnosu na dnevnopolitičke imperative koji nalažu saradnju sa bošnjačkim i hrvatskim političkim faktorima u BiH - prokomentarisao je dr Timotijević.
PREDSEDNICI ZA DRAŽU
ČINjENICA da je predsednik Truman odlikovao generala Mihailovića, dugo je prikrivana od šire javnosti, jer bi takav gest remetio spoljnopolitički prioritet SAD posle 1948, podržavanje Tita protiv Staljina, kaže dr Miloš Timotijević:
- Tek 1967. javnost SAD je na insistiranje republikanskog kongresmena Edvarda Dervinskog, sekretara Udruženja veterana SAD, saznala za ovo odlikovanje. Tome je prethodio i gest američkog političara Ričarda Niksona, koji je 21. aprila 1966. tokom kampanje za izbor predsednika SAD pismeno zahvalio generalu Mihailoviću, četnicima i srpskom narodu za spasavanje američkih pilota. Slično je postupio i Ronald Regan dok je bio guverner Kalifornije i vodio kampanju za predsedničke izbore. Gradonačelnik Los Anđelesa Tom Bredli proglasio je 17. jul 1986. Danom sećanja na generala Mihailovića, na 40-godišnjicu njegove smrti.
I SKOT SE ZALAGAO ZA FILM
LjUDI iz "Paramaunta" trenutno snimaju film u Beogradu i preporučio sam im da pročitaju knjigu (Gregorija Frimena) "500 zaboravljenih", koja govori o misiji "Halijard". Jer to nije samo istorija, nego je sve bazirano na istini i sa puno emocija, što je preduslov za dobar film. Tu su Srbi pokazali najbolje što čovečanstvo može da pokaže - govorio je 2018. američki ambasador Kajl Skot. Knjiga "500 zaboravljenih" je samo jedno od mnoštva svedočanstava da su Srbi, narod i pripadnici JVuO, spasli više od 500 američkih avijatičara, iako su ovi, pre nego što su im Nemci srušili avione, bombardovali Srbiju. Srpski narod im je praštao uveren da se bore protiv zajedničkog neprijatelja.