I PUBLIKA BIRA NAJBOLJE: U Jugoslovenskoj kinoteci, 25. aprila, biće dodeljene stare i nove nagrade Salona arhitekture
GOTOVO celu prvu polovinu 2023. u Muzeju primenjene umetnosti posvetili su arhitekturi: u januaru je otvorena izložba Borisa Podreke, povodom 83. rođendana ovog svetski slavnog, rođenog Beograđanina, usledio je 45. Salon, čije će nagrade svečano biti uručene sledećeg utorka u Jugoslovenskoj kinoteci, a MPU u maju organizuje nastup Srbije na Bijenalu u Veneciji.
Na incijativu direktorke Biljane Jotić, kako kaže, pre dve godine, kao novinu na Salonu arhitekture, uveli su saradnju sa udruženjima, asocijacijama, organizacijama iz civilnog sektora, kako bi se pružio bolji uvid u različitost arhitektonskog oblikovanja. Odnosno, proširili su polje i na urbanizam, teoriju, kritiku, virtuelnu, pejzažnu arhitekturu, zaštitu kulturnih dobara.... Prošle godine, u organizaciju Salona, su uključili Žensko arhitektonsko društvo, a ove Asocijaciju srpskih arhitektonskih praksi.
- Tom saradnjom i ovogodišnjim konceptom "Salon dijaloga", želeli smo da se vratimo na same početke Salona arhitekture, koji je i nastao tako što se nekoliko studija i firmi međusobno organizovalo, i revijalno predstavilo ono što su radili - kaže direktorka MPU, podsećajući da su se tokom četiri i po decenije više puta menjala i pravila nagrađivanja. - Uz tradicionalne nagrade i pohvale u različitim arhitektonskim kategorijama i Velike nagrade, sada smo, iz nekog ranijeg vremena, vratili priznanje van takmičarskih kategorija, koje dodeljuje Savet, a može da bude regionalno, ili međunarodno. Novine su i nagrada publike, kao i uvođenje kategorije pejzažne arhitekture.
BIJENALE U VENECIJI
U MAJU, na 18. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji, koja će se odvijati pod sloganom glavne kustoskinje iz Afrike, Lesli Loko - "Laboratorija budućnosti", Srbiju će predstavljati projekat "U refleksijama", mladog autorskog tima, u kom su Iva Njunjić i Tihomir Dikić.
- Rad se bavi odnosom nekadašnje politike nesvrstavanja sa angažovanjem "Energoprojekta" u Africi, i građevinskim nasleđem koje je tamo ostalo, ali i paralelama sa aktuelnom temom Bijenala - ističe Jotićeva. - Ovo dvoje mladih ljudi se, u ovo veoma nestabilno vreme, vakcinisalo, spakovalo i hrabro uputilo u Nigeriju, da vide šta je ostalo od nekadašnjeg zdanja sajma u Lagosu. Nisu prijatno prošli, ali su sve zabeležili i to će biti integralni deo postavke.
U Savetu koji će dodeliti novo priznanje uz Jotićevu, kao predsednicu su i arhitekte Relja Petrović (kustos MPU), Predrag Milutinović, Danilo Dangubić i Milka Gnjato. O nagradama u kategorijama odlučuje međunarodni žiri kojim predsedava profesor Verner Zobek (Nemačka), a članovi su arhitekte - dr Ljiljana Blagojević, Aleksandar Zeljić (Čikago), Marjana Radović (Milano), profesorka Dubravka Đukanović (direktorka RZZSK) i prošlogodišnje dobitnice Gran-prija - profesor dr Marija Maruna i Ljubica Arsić.
Koncept "Salon dijaloga", kako objašnjava sagovornica, odnosi se na dijalog istorije i najsavremenijih tokova, stručnjaka i publike, institucija i civilnog sektora, dijalog unutar same struke, ali i između samih različitosti u okviru arhitektonskog oblikovanja.
- Dijaloška forma je prisutna na različitim nivoima - nastavlja direktorka MPU, ukazujući da su revijalna postavka, panel diskusije i predavanja izuzetno posećeni, kako u samom muzeju, tako i putem interneta.
Postavku čini 61 rad u profesionalnim kategorijama, 83 studentska rada, a pred publikom su i dela prošlogodišnjih dobitnika. Takmičarska selekcija Salona, napravljena je od 254 prijavljena rada.
- Za svaku izložbu, bila ona revijalna ili ne, bi trebalo kriterijume postaviti veoma visoko i težiti ka njima, jer je uvek važno šta govorimo publici - smatra Jotićeva.
PODREKA I ŠTILER
IZLOŽBA Borisa Podreke je, ističe direktorka MPU, imala izuzetnu posećenost i medijsku pažnju. Za ovu instituciju izložba je bila značajna i zbog kustoskog angažmana profesora iz Beča, Adolfa Štilera.