OD ŠUMANOVIĆA DO VELIČKOVIĆA: Izložba radova na papiru naših značajnih autora otvorena u galeriji "Haos"
CRTEŽI, pasteli, akvareli, grafike nekih od naših najznačajnih naših umetnika, poput Šumanovića, Čelebonovića, Milunovića, Petrova, Veličkovića,Kragulja, Ljube Popovića, Dada Đurića, Dragana Lubarde, Marka Velka, od sinoć su izloženi u beogradskoj galeriji "Haos".
Reč je o radovima na papiru iz kolekcije Aleksandra Ostojića, režisera koji je, putujući svetom i baveći se raznim poslovima na tri kontinenta, skupio zbirku, nastalu zahvaljujući jednom poklonu Miloša Šobajića.
Kolekcionarstvim se potom bavio čitave tri i po decenije, otkriva istoričar umetnosti Borka Božović, osnivač "Haosa", a sada će deo ove zbirke ponuditi na prodaju.
- Obilazio je male aukcijske kuće, pratio licitacije uživo i preko interneta, tragao za retkim izdanjima knjiga po buvljacima, knjižarama ili elitnim aukcijskim kućama... - dodaje Božovićeva.
- Svoju kolekciju od četrdeset slika i stotinu radova na papiru predstavio je, u smanjenom izboru, u konzulatu Srbije u Njujorku, gde su se mogla videti dela najvećih imena jugoslovenske umetnosti.
Beogradsku izložbu, kolekcije ovog Valjevca, koja će trajati do 24. februara, otvorila je istoričarka umetnosti Nina Krstić, koja, između ostalog, o radovima na papiru naših velikana, ističe:
- Izloženi crteži, grafike, kolaži, tempere na izložbi predstavljaju mogućnost putovanja enterijerima njihovih duša, koje su ostavile iza sebe otisak na beloj površini papira: rani ili pozni, izloženi radovi predstavljaju zanimljiv presek, zaboravljene su ili nikad zaboravljene iskre, koje nas vraćaju, intrigiraju, bude i preispituju našu percepciju.
Ona ukazuje na Veličkovićeve monumentalne crteže i grafike (iz 1966. i 1993), nekoliko serigrafija sa kolažom (1973) i litografije u boji (1967. i 1970), koje pokazuju kvalitete, stvaralačku pronicljivost i istrajnost ovog arhitekte i slikara.
- Dva rana crteža Ljube Popovića iz 1958. i 1962. drago su podsećanje na originalnu stilizaciju forme, minucioznost i senzibilnost linearnog u prepoznatljivoj deskripciji refleksija, pozivaju nas da osvežimo svoje sećanje na opus i ovog značajnog umetnika - objašnjava Krstićeva, prema čijem mišljenju, jedinstvena apoteoza smrti, u akvarelima, grafikama i litografijama Dada Đurića predstavlja nešto sasvim suprotno - jačinu fantoma slobode!
PASIONIRANA DELATNOST
KOLEKCIONARSTVO je i u službi očuvanja kulturne baštine jedne sredine - kaže Božovićeva. - Ono pruža i prostor za edukovanje najrazličitije publike, pogotovo kada se prezentira u javnosti. Izlaganje i publikovanje je važan aspekt ove pasionirane delatnosti, često s pravom smatrane "visokom kulturom".