MARKO KRALJEVIĆ NA STRIPSKOM OLIMPU: Autori iz Srbije prvi put predstavljeni na izložbi u čuvenom Muzeju stripa u Briselu
U MUZEJU stripa u Briselu, evropskoj prestonici i jednoj od najvažnijih svetskih institucija vezanih za devetu umetnost, po prvi put u svojoj devedesetogodišnjoj istoriji predstavljen je srpski strip.
Dela naših umetnika našla su se među radovima 67 strip-autora, iz osam zemalja, koji su učestvovali na međunarodnom konkursu sa temom "Balkan kroz istoriju".
Na ovom konkursu drugu nagradu osvojio je Kosta Milovanović iz Obrenovca, a treću Marjan Milanov iz Dimitrovgrada i Srđan Todorović iz Zaječara. Osim radova sa konkursa, izložba donosi detaljan digitalan pregled istorijskog stripa u Srbiji, Rumuniji, Severnoj Makedoniji i Albaniji.
U muzejskom prostoru u Briselu, rame uz rame sa poznatim svetskim strip-junacima, našli su se premijerno Mika Miš, Strip zabavnik, Hajduk Stanko, Mirko i Slavko, Stripoteka, Nikad Robom, Ju strip, Dikan, Politikin zabavnik, Do pakla i nazad... Ovi i drugi nezaobilazni dragulji srpskog stripa predstavljeni su kroz bogato ilustrovano istraživanje posvećeno istorijskom stripu u Srbiji koji su potpisali Slobodan Ivkov, Nikolaj Pepene i Marko Stojanović.
- Da bi obožavatelji stripa ušli u briselski muzej, dovoljno je da plate ulaznicu i da tako zarone u ovo mitsko mesto. To je stripski Olimp, gde se ide na poklonjenje velikanima devete umetnosti. Doći tamo kao autor je mnogo teže. Uprkos brojnim pokušajima naš strip, za svojih skoro 90 godina izuzetno plodnog života, u tome nije uspeo sve do ove izložbe - ističe Marko Stojanović, strip scenarista.
Taj uspeh ostvaren je učešćem Leskovačke škole stripa "Nikola Mitrović Kokan" u jednom od evropskih projekata, a za zaštitni znak izložbe izabrana je figura Marka Kraljevića, protagoniste serijala "Vekovnici", u prirodnoj veličini.
- Kroz Balkansku smotru mladih strip-autora u Leskovcu, od 1998. godine, gradimo kulturne mostove u regionu i širom sveta, pa je možda i prirodno da je naša škola uspela da na velika vrata predstavi tekovine srpskog stripa u ustanovi čiju je važnost nemoguće prenaglasiti - ocenio je Stojanović i zaključio da je time ispravljena jedna od najvećih nepravdi prema velikanima domaćeg stripa koji ovaj trenutak, uprkos svojim uspesima, nisu doživeli.
STVARANjE MREŽE
OVA izložba, koja će u Briselu biti otvorena do 8. januara, deo je projekta CAN FOR BALKANS i programa "Kreativna Evropa", čiji je cilj stvaranje mreže istorijskog stripa na Balkanu. Očekuje se da će je videti oko 30.000 ljudi iz celog sveta. U oktobru je bila postavljena u Regionalnom muzeju u rumunskom Brašovu, a u novembru u Nacionalnom istorijskom muzeju u Tirani.