PESNIK NEOČEKIVANIH RIMA: Osvrt Muharema Bazdulja o pesničkom portretu Duška Trifunovića
JEDANAESTO predavanje iz ciklusa „Arheologija Atlantideˮ Muharema Bazdulja bavi se pesničkim portretom Duška Trifunovića, važnim imenom književnosti 20. veka, poznatim i posredstvom poezije koja je dobila adekvatne muzičke obrade.
Trifunović je u vode pisane reči uplovio latentno, neplanski, uočivši u svojoj prvatnoj prepisci da se sve više izražava literarno. Za njegovo potonje stvaralaštvo od presudne važnosti bio je odlazak u Sarajevo, gde je upoznao Izeta Sarajlića i počeo da objavljuje poeziju u periodici. Sa iskustvom rada jednog bravara i šumara, imao je istančan osećaj za duh vremena, te je „postao slavan pod šifrom pesnik-radnikˮ.
Trifunović je, kako ističe Bazdulj, uspeo da „nešto od lirizma teške industrije možda prvi uhvatiˮ, ostvarivši tako svojevremeno naročite književne uspehe, kakva je bila svečanost povodom primanja Brankove nagrade u Novom Sadu 1960. godine.
Čitavu sledeću deceniju Bazdulj uzma kao ključnu na Trifunovićevom književnom putu, predočavajući mnoge aspekte njegovog angažovanja i poetike. Na tribini je posebno skrenuta pažnja na jedan važan rukavac pesnikovog rada, a tiče se njegove duge saradnje sa muzičarima, poput Zdravka Čolića i Bijelog dugmeta, koji su izvodili njegove pesme, kako već poznate i objavljene, samo obrađene i prilagođene, tako i sasvim nove, nastale specijalno za tu svrhu.
Predavanje se u svojoj završnici okrenulo Trifunovićevim stihovima koje je Bazdulj recitovao naizust, kako bi izveo zaključak o veličini i univerzalnosti, ali i hrabrosti njegovih pesama, rimovanih „neočekivano, a opet olakoˮ.
Predavanje Muharema Bazdulja na temu „Duško Trifunović: Sve je nemogućeˮ može se pogledati na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI