PATRIJARH PORFIRIJE: Simboličan povratak Srpskog psaltira u srpsku zemlju
VEČERAŠNjE predstavljanje na Beogradskom sajmu knjiga predstavlja simboličan povratak Srpskog psaltira u srpsku zemlju, zemlju svog porekla", poručio je srpski patrijarh Porfirije, povodom promocije fototipskog izdanja Minhenskog (Srpskog) psaltira na 65. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga.
Patrijarh Porfirije je podsetio na autora, tj. naručioca ovog izvanrednog dela, kako je rekao - duhovnom izdanku loze Nemanjića svetom despotu Stefanu Visokom Lazareviću.
On je podsetio da se za vreme njegove vladavine dešava preporod u srpskoj duhovnosti, što je jednako važno i u srpskoj književnosti, u kome je on aktivno učestvovao ne samo kao pokrovitelj, kao mecena, već i kao vrstan pisac, pesnik i prevodilac.
Kako je rekao, njegova vladarska epoha predstavlja poslednju blistavu epohu u istoriji i kulturi srednjovekovne Srbije.
„Njegova književna dela, među kojima je najpoznatije svakako svima dobro poznato „Slovo ljubve“ – jedan od najlepših kraćih sastava u srpskoj literaturi srednjeg veka, čine ga, prema mišljenju najeminentnijih izučavaoca srednjovekovne književnosti, jednim od najvećih srpskih književnika u srednjem veku“, rekao je patrijarh.
On dodaje i da iz takve duhovne biblioteke „u naše ruke i u naša srca, zahvaljujući episkopu Grigoriju i grupi stručnjaka koje je on okupio, stiže nam Minhenski – Srpski psaltir, koji zaista pripada uskom krugu najreprezantativnijih primeraka srpske rukopisne baštine, najvažnijih srpskih umetničkih spomenika sa kraja 14. veka.
-Ukupno 148 bogato izrađenih minijatura, nastalih svakako pod vizantijskim uticajem, prenose stilske odlike Moravske škole živopisa, a lepota srpskoslovenskog jezika ravna je iluminacijama. Najiskrenije čestitam izdavačima i onima koji su učestvovali da imamo pred sobom, hvala Bogu, 300 primeraka fototipskog izdanja. Čestitam i neka je blagosloveno, kazao je Patrijarh Porfirije.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - Ovako je javnost prvi put čula za Matiju Bećkovića: Pre tačno 60 godina u “Novostima”