OŽIVLJENA ĆOPIĆEVA "BAŠTA": Zajednički projekat Srbije i Republike Srpske u Hašanima, rodnom mestu velikog srpskog pisca
OBNOVA rodne kuće Branka Ćopića, jednog od najznačajnijih i najčitanijih srpskih pisaca 20. veka, nije samo ispunjavanje obaveze koju imamo prema ovom velikanu pisane reči, već i još jedan dokaz bratskih i prijateljskih odnosa Republike Srpske i Republike Srbije u svim oblastima, pa tako i u kulturi.
Ovo je izjavila potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković na jučerašnjoj ceremoniji svečanog obeležavanja završetka treće faze projekta "Bašta sljezove boje" u Hašanima.
- Negujući našu kulturnu baštinu, čuvamo svoj nacionalni identitet i trasiramo najbolji mogući put za buduća pokolenja. Verujem da smo zajedničkom realizacijom obnove ovog spomen-područja, stvorili uslove da ono bude mesto okupljanja sadašnjih i svih budućih generacija ljubitelja knjige - rekla je ministarka kulture i dodala da je projekat "Bašta sljezove boje", revitalizacije rodnog mesta Branka Ćopića, jedan od najvažnijih zajedničkih poduhvata Srbije i Republike Srpske u oblasti kulture poslednjih godina.
Gojkovićeva je podsetila da je Branko Ćopić bio osoba koja je plenila ne samo svojim literarnim darom, već i autentičnom i jedinstvenom pojavom u srpskoj kulturi, te da su njegova dela prevođena na više od 30 svetskih jezika, čime je zasluženo dobio status pisca čije je delo prevazišlo regionalne okvire:
- Na ovom mestu, odakle je i crpeo teme za većinu svojih dela, brojni posetioci imaće jedinstvenu priliku da se bliže upoznaju sa Ćopićevim odrastanjem, njegovim likom i duhom koji je obeležio njegovo delo. Ovaj muzej ispunjen uspomenama na njega, omogućiće novi ugao i način sagledavanja njegovog bogatog književnog opusa. Istovremeno, kroz novinske članke i fotografije, od kojih su neke prvi put pred očima javnosti, posetioci će moći da se dodatno upoznaju s njegovim životom i pojedinostima koje možda nisu u pravoj meri bile poznate u javnosti.
Ministarka Gojković je ukazala na snažan pečat koji je Ćopić ostavio na stasavanje brojnih generacija kroz dela "Doživljaji Nikoletine Bursaća", "Orlovi rano lete", "Doživljaji mačka Toše", "Magareće godine" i mnoga druga, što je razlog više da bajkoviti prostor njegovog detinjstva i odrastanja, sa učionicom na otvorenom, u najvećoj meri bude posvećen deci i mladima.
Ministarka prosvete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić je poručila da su nastavni planovi i programi ispunjeni Ćopićevim delima, a sigurno da će Ćopićeva kuća zajedno sa učionicom na otvorenom već od naredne godine biti spremna za sve učenike iz Republike Srpske, kao i Srbije gde će na nesvakidašnji način učiti o Ćopiću.
ZNAČAJ I ZA TURISTIČKU PONUDU
NAČELNIK opštine Krupa na Uni Mladen Kljajić rekao je da je u rodnom mestu Branka Ćopića do sada urađena spomen-škola, obnovljena rodna kuća, izgrađen mlin Đeda Triše, a sada i učionica na otvorenom. On je zahvalio resornim ministarstvima Srbije i Republike Srpske i dodao da ovi projekti imaju značaj i za turističku ponudu ove lokalne zajednice.