DOKUMENT O VREDNOSTI JEDNOG ČOVEKA: U SKC održana tribina o knjizi Emira Kusturice posvećena Handkeu - "Vidiš li da ne vidim"

A. POPADIĆ

15. 06. 2022. u 22:27

UMETNIK filma i filozof, angažovani intelektualac i erudita, Emir Kusturica, oprobao se kao izvrstan književni pripovedač.

Foto: M. Anđela

Svi ti darovi nalaze se u njegovoj novoj, četvrtoj po redu knjizi, romanu i eseju, o piscu Handkeu i reditelju Kusturici, „Vidiš li da ne vidim“ (u izdanju SKZ). Upravo o ovoj knjizi i njenim motivima, juče su na tribini, u prepunoj sali Studentskog kulturnog centra, govorili autor, akademik Matija Bećković, profesor Milo Lompar i književnik Želidrag Nikčević.

PESMA

Matija Bećković je na promociji pročitao kratku pesmu „Kusturica“, posvećenu svom prijatelju.

Zašto si Srbin

Da me ubiješ ne znam

Ako ne znaš

Nemoj da budeš

Ubi me

Hoću

-Smatrao sam da je neophodno da se napiše nešto o Handkeu što će ostati kao dokument o vrednosti ovog čoveka. Kontroverze koje nosi sa sobom nisu samo političke, već su i moralističke, ali ne u negativnom smislu, nego u onom kako se jedan čovek šetajući i pišući svoju literaturu priklonio jednom narodu koji je bio ponižen, a da to nije zaslužio – kazao je Kusturica o svom prijatelju, a sada i književnom junaku.

Bećković je napomenuo da je Kusturica ispravio nepravdu, budući da je Handke napisao nekoliko knjiga o Srbiji, ali, sve do sada, nijedan Srbin nije napisao knjigu o Hankeu. „Na to se odvažio njegov prijatelj i tako spasio čast naše pismenosti“, primetio je akademik.

Nikčević, jedan od prvih čitalaca rukopisa ove knjige, kazao je da bi se Kusturičino pisanje moglo nazvati i „specijalnom operacijom, gde je u igri mnogo više od literature“.

-Svaki Kusturičin tekst, pored zavodljive naracije, u sebi sadrži jednu dodatnu neopisivu dimenziju doživljaja, slikovitog i emotivnog, ponekad sasvim iščašenog, ali doživljaja koji ne možete dokučiti zureći u slova. Čitava ova priča o Handkeu prevazilazi tematski nivo i prerasta u slobodnu igru uobrazilje.

Jedna od definicija misli je da je „misao poziv na putovanje“, a to nam pomaže da odredimo raznorodnu prirodu proze Emira Kusturice, ocenio je Milo Lompar i dodao da je knjiga „Vidiš li da ne vidim“ svojevrsan poziv na unutrašnje putovanje.

Pogledajte više