MAJSTORI NA VELIKOM FORMATU: Vredna dela iz zbirki domaćih kolekcionara na izložbi u sva četiri prostora beogradske galerije "Arte"
PROJEKAT "Kolekcionar kao kustos i selektor", posvećen ljubavi i strasti prema umetnosti, ali i naporu da se stvore privatne zbirke, novo izdanje dobio je nedavno otvorenom izložbom "Veliki format", u sva četiri prostora beogradske galerije "Arte" (Andrićev venac 4, Andrićev venac 12, Kralja Milana 3 i Svetogorska 29).
U fokusu su radovi većih dimenzija, češće prisutni u javnim institucijama, nego ličnim zbirkama:
- Kolekcionari koji uspeju da za svoju kolekciju pribave jedan monumentalni rad, suočavaju se sa problemima njegovog održavanja i odlaganja. Samo mali broj kolekcionara uspeo je da se uzdigne, i uz dodatne napore formira posebne prostore za izlaganje dela, omogućivši optimizaciju doživljaja sagledavanja i prikazivanja ovih umetnina - ističu u najavi organizatori izložbe. Iz petnaest reprezentativnih kolekcija, do 3. juna, biće pred publikom remek-dela najvećih imena jugoslovenske i srpske moderne i savremene umetnosti. Reč je o više od pedeset radova, tridesetak vrhunskih jugoslovenskih i srpskih autora. Među njima su Milan Konjović, Petar Lubarda, Lazar Vozarević, Mira Brtka, Dado Đurić, Vladimir Veličković, Ljuba Popović, Mića Popović, Petar Omčikus, Radomir Damnjanović Damnjan, Bora Iljovski, Mrđan Bajić i Dušan Džamonja... Posle Drugog svetskog rata kod nas su značaj velikog formata, među kolekcionarima prepoznali Svetozar Vukmanović Tempo i njegova supruga Milica Savić Vukmanović, ističe u luksuznom izdanju koje prati ovu postavku, Selena Andrić:
- Kolekcionarski par, prethodno aktivan u antifašističkom pokretu, prepoznao je stavaralački potencijal i osetio potrebu da podrži umetnike koji su stvarali u duhu nove umetnosti udaljene od socijalističkog realizma. Vukomanovići su kupovali i sakupljali dela velikog formata Petra Lubarde, Lazara Vozarevića, Miće Popovića...
U publikaciji koja objedinjuje značajna dela velikih formata iz privatnih kolekcija, reprodukovano je više od 200 (četiri puta više nego na izložbi), čime je sažeto predstavljeno blago koje su skupili pojedinci, entuzijasti i posvećenici. Među njima su i Slavica i Danijel Trajković, čija zbirka sadrži više od 2.000 slika, skulptura, crteža, objekata, ali i Radoje Džaković, za koga istoričarka umetnosti Ljubica Miljković tvrdi da ima kolekciju koja prevazilazi čak i mogućnosti Narodnog muzeja, pa i Muzeja savremene umetnosti. Na izložbi i u knjizi (takođe velikog formata), između ostalog su zastupljene i kolekcije porodice Marjanović (opčinjenost je kod njih počela slikama Aleksandra Cvetkovića), Žike i Ingrid Dacić (imaju ključne predmete naše konceptualne umetnosti), Vladimira Macure (osnivača muzeja avangardne i alternativne umetnosti), Aleksandra Milojevića (osnivača galerije "Rima"), Duška Vujoševića...
PUBLIKACIJE
VELIKOM formatu biće posvećena i dvotomna publikacija, koja će biti objavljena tokom trajanja izložbe, za koju piše deset istaknutih istoričara i teoretičara umetnosti. Biće posvećena i radovima iz javnih i iz privatnih kolekcija, iz oblasti slikarstva, skulpture, arhitekture, primenjene, interdisciplinarne i konceptualne umetnosti sa naših prostora.