OSTALO JE SRCE U PERU NOVINARA: Živopisna sećanja doajen "Novosti" Mihailo Ješić pretočio u knjigu
KAO dugogodišnji novinar "Novosti", Mihailo Ješić je bio u prilici da proputuje svet i sretne najraznovrsnije ljude, poznate i nepoznate. Dugo je svoje uspomene čuvao "u glavi", a kada je počela epidemija virusa korona, odlučio je da ih podeli sa čitaocima.
Tako je nastala knjiga "Istočno od Godovika, južno od Bombaja".
Knjiga sadrži priče iz Ješinog zavičaja - mesta Godovik kod Požege, kao i putopise iz Amerike, Turske, Poljske, Indije... U njoj su i priče o njegovim ljubavima, Crvenoj zvezdi, estradi, ali i o "Novostima", u kojima je Ješić proveo gotovo ceo radni vek. Knjiga vrvi od doživljaja i susreta sa poznatim, ponekad čudnim ljudima i lepim ženama.
- Gde god sam bio, najviše su me fascinirali ljudi - kaže Ješić, koji je i ovim pričama potvrdio da je ostalo srce u peru novinara.
Bio je Ješa i direktor marketinga "Večernjih novosti", kada je list beležio dnevni tiraž i do milion primeraka, držao je diskoteku, turističku agenciju, ali posao šefa kabineta predsednice Republike bio mu je najdraži.
- Republika je bila mala, ali je imala veliki uticaj - piše Ješa. - Reč je o dečjoj republici Pilence, tvorevini koju su osnovali učenici tri osnovne škole na Konjarniku, a ime je dobila po istoimenom restoranu koji je bio glavni grad nove države. Tadašnjem predsedniku Vojislavu Koštunici upućeno je preko "Novosti" otvoreno pismo o otcepljenju i zahtev da u ime dobrosusedskih odnosa pošalje novoj državi donaciju u vidu čokolada. Sutradan je iz Predsedništva stigao pikap prepun slatkiša. Svi mališani dobili su zvanje ministra. Čak se i Đinđić raspitivao za tu državu, hteo je da njegov sin Luka bude u toj vladi. Decu je posebno oduševio Zdravko Čolić, kada im je poklonio sto karata za koncert.
Prvi tekst o "Ribljoj čorbi" u kome je ovoj grupi predvideo blistavu budućnost, napisao je Ješić.
- "Lutka za zlato", bio je naslov, a kasnije mi je Bora pričao da su već u pet ujutru stajali ispred kioska da kupe "Novosti". Bio je to početak upečatljive karijere - piše Ješić.
Prvu polovinu radnog veka Ješa je bio novinar. Drugi deo mu je, kaže, bio zanimljiviji - na čelu sektora koji se zvao "Akcije i propaganda".
- Tiraž je u mesecima nagradnih igara dostizao i 600.000 primeraka. To je zahtevalo velika izvlačenja širom zemlje sa mnogo pevača i drugih javnih ličnosti - seća se Ješa. - Nagrade je izvlačila i čuvena pop pevačica tog vremena i seks simbol Samanta Foks. Bila je prehlađena i odveo sam je kod poznatog dr Bogdana Šeklera. Kad sam mu objasnio da mora da pregleda Samantu, bilo mu je neprijatno, a ona je to primetila i bez predrasuda se skinula. Doktor je bio šokiran, jedva ju je pregledao i dao joj lekove.
"Istočno od Godovika, južno od Bombaja" delo je puno uspomena, lepih priča i anegdota iz redakcije "Večernjih novosti", koju zainteresovani mogu da poruče preko mejla jesicmihailo@gmail.com.
- Kafana "Prešernova klet" postala je novinarska prestonica, gde su urednici tražili izgubljene rubrike pijanih novinara, poslanici iz obližnje Skupštine odavali sedmoj sili državne tajne - piše Ješić. - U toj kafani visila je slika Franca Prešerna koji je ličio na Milku Planinc, pa je ona jednom zalutala da pogleda. U tu kafanu je Libero Markoni prvo ulazio da se "prekrsti", pa da onda ode na posao, a Moma Kapor donosio šerpu pasulja, davao konobaricama da ga provuku kroz šank i onda ga nosio kući.
SUSRET SA LA PASIONARIJOM
U KNjIZI punoj živopisnih sećanja, piše i kako je bilo "kada je Tito sreo Ješu", pa kako je dobio člansku kartu Komunističke partije Španije koju mu je potpisala lično Dolores Ibaruri, čuvena La Pasionarija, ali i crkvenu krštenicu sa pečatom Saveza komunista Budve.
- Pop je pomešao pečate. Verovatno je ovaj ukrao da bi lakše mogao da prodaje švercovano maslinovo ulje - kaže Ješić.