KNJIŽEVNA KRITIKA: Naši nespokoji

Слађана Илић 15. 02. 2024. u 10:00

PRVI roman Maje Iskre "Aperkat" (LOM, Beograd 2023) jedan je od najboljih romana koje su prošle godine objavili mlađi autori.

Foto: Privatna arhiva

Ono što je za većinu karakteristično jeste da se radnja njihovih ostvarenja odvija u Beogradu devedesetih godina prošlog veka i da se junaci, koji baš u tom periodu odrastaju, susreću s niimalo idiličnim činjenicama stvarnosti koje ih konstantno povređuju i - neminovno - određuju.

Ništa u njihovim životima nije onako kako bi mlada osoba priželjkivala. Ničemu se u takvom periodu ne može hrliti s nadom, sa čistom radošću i bezbrižnošću, s nepodnošljivom lakoćom, što bi se za jednu običnu mladost, možda, i podrazumevalo, ali ne na narečenom mestu.

Njihovi nespokoji, baš kao i nespokoj junakinje romana "Aperkat" potiču najpre iz disharmonične porodice. Ta disharmonija pre svega potiče od oca alkoholičara, povremeno izuzetno agresivnog, koji nikako nije tu kako bi ulio sigurnost svojim bližnjima i dao im pozitivan primer. On je tu da tek s vremena na vreme kaže deci da moraju biti "fajteri", da nema mesta suzama i sl., ali to nikako nije dovoljno, naspram svega ostalog što njegovo biće emituje. Tu je i majka koja tek povremeno dometne deci pokoju reč podrške, ali uglavnom je neprimetna. Njene reči uglavnom ne vrede mnogo jer stvarnost te zajednice sasvim je drugačija od onoga što bi jedno dete u porodičnom okrilju priželjkivalo. Dakle, takvi junaci imaju loš start. Ipak, buntovni su, po nužnosti i borbeni. Pokatkad padaju, i ti padovi su vrlo blizu tragediji, ali neki od njih umeju da razmisle o sopstvenim postupcima i pogreškama i da se podignu, da idu dalje.

Foto promo

Negativitet iz primarnog okruženja vrlo je sličan onome spolja - u školi, na ulici, u gradu, u državi. Dok čitamo o stvarnosti škole i ulice, bez obzira na to što se sve dešava na kraju 20. veka, ne možemo da u sećanje ne prizovemo junake Andrićeve pripovetke "Deca". Postoji oduvek i u deci neko - ontološko - zlo, koje se manifestuje i u svetu običnog svakodnevlja, a eskalira u kriznim okolnostima. Da je ono vrlo vitalno dokaz je i knjiga Maje Iskre. Dakle, takva deca maltretiraju decu sa socijalne margine, često iz krnjih porodica, izbeglice, neko ko je drugačiji od većine. Tu se zlo ne zaustavlja. I ono raste s tom decom. Da tek parafraziramo junakinju pripovedača - oni koji su kao deca bili "šljam", takvi su ostali zauvek.

Još mnogo toga moglo bi se kazati o ovoj kompaktnoj, dinamičnoj knjizi koja sadrži vrlo funkcionalne flešbekove koji presecaju kontinuirano pripovedanje i koji vraćaju junakinju pripovedača na ključne traumatične tačke. Još mnogo toga moglo bi se kazati i o tome kako ona sasvim ogoljeno, dušom, kada je to potrebno, ponekad i kada nije baš neophodno, srlja u konflikt.

"Aperkat" je knjiga o svima koji su, zatečeni izrazito lošim okolnostima, odrastali na donjem Dorćolu, u Beogradu, i sazreli znatno ranije no što bi se podrazumevalo. Konačno, "Aperkat" je i knjiga o tome kakve devojke i žene pobeđuju takav svet. One bi se sigurno dopale svakom pravom muškarcu.

Pogledajte više