IN MEMORIAM - TESLIN GLASNIK: Miodrag Miša Novaković (1940-2023)
"KAD bismo iz ove civilizacije izvukli sve Tesline doprinose - sve bi stalo", pisao je jedan od najvećih popularizatora života i dela Nikole Tesle, istaknuti srpski dramaturg, esejist, novinar i pisac Miodrag Novaković (1940-2023), direktor Festivala jugoslovenskog filma i izvršni direktor FEST-a (1972-1974) i dugogodišnji novinar Radio Beograda, koji je nedavno preminuo u Beogradu.
Kao autor multimedijalnog programa povodom stogodišnjice Tesline jedine posete Beogradu 2. juna 1992. godine, kojim je Radio Beograd postao prva karika u lancu "Teslinog planetarnog posela", Novaković je promovisao globalni karakter Teslinog monumentalnog dela u svetu međunarodne komunikacije te dublje razumevanja Tesline filosofije života.
Decenijama proničući u ukupni njen smisao, Novaković je otišao najdalje u teorijskoj primeni epohalnih Teslinih ideja na film i elektronsku evoluciju pokretne slike u našem dobu.
Rođen je u Beogradu gde je završio Pravni fakultet 1967. godine, a dve godine kasnije i dramaturgiju na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju (sada FDU), u klasi profesora Josipa Kulundžića. Kao i njegov brat Slobodan Novaković bavio se filmskom kritikom i objavljivao u gotovo svim domaćim časopisima, na radiju i na televiziji.
Autor je knjiga "Fini ljudi"(1967), "Kako zalazi sunce"(1970), "Gledanje u film"(2000), koautor "Pars pro toto, medijska pismenost za nastavnike osnovnih škola"(2001), kao i velikog broja eseja o studija iz oblasti pokretne slike. Snimio je, između ostalog, kratke filmove"Beograd na šoferšajbni","Zima u Pragu","Oni dolaze","Pijani brod", kao i seriju TV portreta o akademiku Nikoli Hajdinu, glumcu Raši Plaoviću, filmskim rediteljima Žoržu Skriginu i Žiki Mitroviću. Nosilac je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja. Ipak, najznačajniji doprinos dao je u seriji autorskih tekstova u časopisima "Filmograf" i "Drama" od kojih na ovom mestu citiramo samo jedan, možda i najznačajniji:
"Tesla dolazi do toga da kosmosom vlada smisao i milosrđe i da se taj smisao zasniva na ideji Boga. Zato su Tesli golubovi bili važniji od basnoslovnog finansijskog ugovora o prodaji struje koji je potpisao sa Vestinghausom, zato je njegova misao tako čvrsto prilegla uz prirodne fenomene sa kojima se družio, zato su ga 'slušale' loptaste munje sa kojima je eksperimentisao, a bele golubice sa zracima svetlosti u očima sletale u skromnu sobu u kojoj je proveo poslednje dane života."