BEOGRAD NA TOČKOVIMA: Izložba u Rančićevoj kući u Grockoj u okviru “Dana evropske baštine”
U OKVIRU manifestacije "Dani evropske baštine", u bajkolikom ambijentu bašte stare Rančićeve kuće u Grockoj, u subotu je otvorena izložba "Beograd na točkovima - Prašina i glamur" koja svedoči o razvoju automobilizma u prestonici, a koja će moći da se pogleda do 2. oktobra.
U saradnji sa Centrom za kulturu Grocka, izložbu su organizovali urednici fejsbuk grupe "Bio jednom jedan Beograd" koja broji skoro 35.000 članova, okupljajući ljubitelje i poznavaoce Beograda iz perioda pre Drugog svetskog rata, kao i kolekcionare starih beogradskih fotografija. Izložbu je otvorila Tamara Ognjević, istoričarka umetnosti i direktorka "Artis centra" u Beogradu. Ovo uzbudljivo veče obogaćeno je prisustvom nekoliko originalnih limuzina iz tridesetih godina prošlog veka koje je izložio Oldtajmer klub Beograd, kao i muzičkim izvođenjem grupe Libercuatro tango ensemble, čiji je koncert bio deo jubilarne desete "Muzičke bašte" Centra za kulturu Grocka.
"Beograd na točkovima" je treća izložba uredničkog tima grupe "Bio jednom jedan Beograd" koji sačinjavaju Jelena Janić Ljubisavljević, Branka Đorđević Nakaniši, Sofija Mrišuk, Dragoljub Gajić, Zoran Živković i Željko Vuk. Do sad neviđeni foto materijal autori ovih izložbi pronalaze u svojim ličnim bogatim kolekcijama, kao i u porodičnim albumima članova grupe. Materijal se prethodno istražuje, odgonetaju se lokacije i vreme nastanka fotografija, što zahteva veliko poznavanje starog Beograda, razvoja njegove arhitekture i urbanizma, kao i istorijata gradske mode. U ovom slučaju, pomoć je stizala i od vrsnih poznavalaca automobilizma u Srbiji - Nebojše Đorđevića, Dalibora Ružića (predsednika Srpskog saveza za istorijska vozila), Dragana Lončara i Branislava Radovanovića - takođe članova ove grupe.
Na izložbenim panoima vidimo fotografije i foto-kolaže za koje je bio zadužen mladi dizajner Predrag Milošević iz Grocke, a koji prikazuju svakojake modele starih vozila, kao i njihove ponosne vlasnike. Poseban biser izložbe su brojne fotografije kompletne izgradnje auto-puta Beograd - Avala iz albuma ćerke inženjera Šiđanskog, projektanta ove naše prve autostrade.
Podnaslovom "Prašina i glamur" autori su želeli da asociraju ne samo na nekadašnje prašnjave beogradske puteve i glamurozne luksuzne automobile koji su njima vozili, već i na kontraste i kontradikcije kojima je obilovao predratni Beograd.
U vitrinama enterijera Rančićeve kuće takođe su izloženi brojni stari automobilski rekviziti, od nekadašnjih registarskih tablica i vozačkih dozvola, preko bakelitnih volana, do neobičnih automobilskih truba, većinom iz Tehničkog muzeja Perišić iz Obrenovca. A budući da sa starih fotografija vidimo da su iz luksuznih automobila uvek izlazile beogradske dame obučene po poslednjoj modi, na izložbi su prikazani i modni aksesoari u vidu šešira, rukavica, lepeza i sličnog koje, u sećanje na svoju baku, decenijama čuva Dušan Jovanović Šiško, kustos Muzeja grada Beograda, takođe član i prijatelj grupe. O restauraciji ovih modnih detalja pobrinula se članica grupe Ljiljana Petrović, redovni profesor scenskog kostima na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.
Na otvaranju ove nesvakidašnje izložbe, pod širokim krošnjama starog drveća u bašti Rančićeve kuće, služeni su domaći kolači koje su po starinskim receptima uglavnom pravili članovi grupe.