MEĐUSOBNO POVEZANI U BRIZI: Ilustrovana knjiga Javorke Đurić "Šta ako sve ovo nije stvarno"
ŠTA ako sve ovo nije stvarno, pitanje je koje je zaokupljalo Javorku Đurić, baš kao i mnoge od nas, tokom meseci kada su globalna dešavanja do srži protresla i izvrnula naglavačke kako čitav svet, tako i naš pogled na njega.
Tokom tog perioda prepunog pitanja, dilema, dok su nas pohodile raznorazne strepnje i slutnje, Javorka se okrenula onome što radi najbolje - crtanju, a izdavačka kuća "Kontrast" njene je radove "skinula" sa mreže i preselila među opipljive korice, koje krasi naslov od kog je sve i počelo "Šta ako sve ovo nije stvarno".
Po obrazovanju inženjer organizacionih nauka, Javorka je oduvek volela da crta, ali je pravila pauze u crtanju, studirala tehničke nauke, radila u bankama u digitalnom marketingu i CRM-u... Krajem 2019. vratila se crtanju posle dugogodišnje pauze, učila softver za dizajn i prebacila se u digitalnu ilustraciju.
- Pokrenula sam @maple.things profil na "Instagramu" u martu 2020, i tu postavljala svoje prve ilustracije sa kratkim ispisima na sebi. Likovi na njima nemaju lica, prikazane su svakodnevne situacije i misli koje me okupiraju. Krenula sam sa jednostavnim linijama i oblicima i usložnjavala ih kako sam napredovala sa učenjem i vežbanjem ilustracije, ali lica su ostala nedocrtana. Profil je pratio pandemiju i osećanja povećane brige i anksioznosti u njoj i moje nošenje sa njima u partnerskim i prijateljskim odnosima. Na početku sam delila generalnije misli i poruke, ali sam se oslobađala kako sam dobijala razumevanje ljudi koji su se poistovećivali sa mnom, tako da sam sve više crtala i pisala o sve ličnijim stvarima. Direktan prevod naziva mog profila jeste "Javorkine stvari" i očekivala sam da će one ostati samo moje, ali to što se u kratkom roku toliki broj pratilaca poistovetio sa mojim razmišljanjima i osećanjima poput socijalne anksioznosti, usamljenosti, straha, pokazalo je da smo svi mi na istom mestu, na internetu, međusobno povezani u brizi, zajedno u nečemu nepoznatom...
Polako se, kaže Javorka, gradila zajednica na tom profilu, pre svega žena koje su dale najveću podršku:
- Knjiga sadrži osamdesetak ilustracija od kojih je desetak novih. Podeljene su u devet tematskih celina koje se bave detinjstvom, odraslim životom, brigom, slobodnim vremenom, prijateljstvom, vezom, nadom. Pored svake ilustracije nalazi se i misao koja je dopunjuje. Ta knjiga predstavlja prikaz mojih dvadesetih i mojih ličnih borbi i sitnih radosti. Želela sam da prikažem svoje iskustvo, a ispostavilo se da je to iskustvo velikog dela moje generacije. Knjiga daje mrak i nadu i pokazuje da jedno ne može bez drugog.