SKRIVAJU SE IZA DUPLIH IDENTITETA: Raspisana međunarodna poternica za Banjalučanima osumnjičenim za pljačku pošte i ubistvo u Nikšiću
DVOJICA od trojice Banjalučana za kojima je raspisana međunarodna poternica zbog sumnje da su učestvovali u pljački pošte u Nikšiću i ubistvu radnika obezbeđenja Ljubiše Mrdaka imaju duple identitete i sumnja se da se kriju u Srbiji, saznaju "Novosti".
Dobro upućeni izvor kaže da je istragom utvrđeno da dvostruke identitete imaju Nemanja Miljković (36), alijas Nemanja Kaurin, zatim David Banjac (27), alijas David Pavlović, a traga se još i za Srđanom Svjetlanovićem (29).
- Miljković i Pavlović su kao državljani Republike Srpske i BiH ranije dobili državljanstvo Srbije. Izdati su im pasoši obe zemlje, a onda su u Srbiji promenili prezime. Praktično, imaju validne dokumente obe države, ali sa različitim prezimenima. To je veliki problem, jer mnogim kriminalcima to omogućava da nesmetano prelaze državne granice - kaže izvor blizak istrazi.
Osim njih, za krvavu pljačku osumnjičeni su još Petar Zolak (33) iz Laktaša i Stojan Albijanić (27) iz Bileće, koji su pritvoreni u Banjaluci. Zatim Mitar Knežević (40) iz Nikšića, koji je označen kao organizator pljačke, i Stefan Regojević (33) iz Banjaluke, koji su pritvoreni u Crnoj Gori.
Tokom krvavog razbojništva od 20. oktobra ukradeno je 423.000 evra. Pljačkaši su na parkingu iza pošte čekali transport novca u "nisan kaškaiju". Bili su naoružani sa dve automatske puške, pištoljem i biber sprejom. Prvo su napali dva radnika obezbeđenja "Sekjuriti i gard Montenegro" koje su poprskali biber sprejom i udarali kundacima. Mrdak je kolegama priskočio u pomoć i ubijen je iz blizine hicem iz puške, kalibra 7,62 milimetra. Nakon što su pokupili novac, razbojnici su pobegli i u mestu Grebice zapalili "nisan" za koji je utvrđeno da je 8. septembra ukraden u Šantićevoj ulici u Derventi. Ispostavilo se da su na vozilu bile nepripadajuće registarske oznake, na kojima je ranije vozilo snimljeno nadzornim kamerama.
Upravo je "kaškai" bio ključni trag koji će dovesti do rasvetljavanja celog slučaja. Na osnovu njega identifikovan je prvi osumnjičeni i utvrđeno je na koji način i kada je prešao granicu BiH i Crne Gore. Došlo se i do višestruko osuđivanog razbojnika Kneževića, koji je ubrzo uhapšen. Veliku pomoć u istrazi je pružio MUP RS i otkriveni su identiteti ostalih osumnjičenih.
Crnogorska policija izuzela je nadzore sa 250 kamera, analizirala telekomunikacije, ispitala svedoke... Utvrđeno je da je grupa delovala organizovano i snihronizovano od juna meseca. Pripremili su oružje, iznajmili više stanova i u različitim fazama u planiranju pljačke koristili su najmanje sedam vozila. Od "čistača" puta, do praćenja, opservacije i bekstva iz Crne Gore.
BOGATI DOSIJEI OSUMNjIČENIH
SVI osumnjičeni važe za bezbednosno interesantne osobe. Srđan Svjetlanović dovodio se u vezu sa crnogorskim klanovima. Hapšen je zbog učešća u pucnjavama u Banjaluci i Podgorici gde je nakon "šenlučenja" ispred kafića udario policajca. Na policajce dva puta je nasrtao i u Kneževu. Mitar Knežević je zbog razbojništava odležao oko 11 godina zatvora i tri zbog krijumčarenja droge. Nemanja Miljković, alijas Kaurin, odležao je četiri i po godine zatvora zbog šest razbojništava u trgovinama u Banjaluci, a dovođen je u vezu sa više krivičnih dela. Stefan Regojević, sin je vlasnika zlatare u Banjaluci. Privođen je zbog više dela, kao i otmice i premlaćivanja Đ. O.